Nem virággal jöttek – a német megszállás és utóéletének emlékezete

Tudomány

A csapatok bevonulása és nyomukban a biztonsági erők berendezkedése csak az első lépés volt, a gyűlölet hamarosan rendeletözönben öltött testet.

Éppen 75 éve, 1944 tavaszán, a német megszállást követő időszakban születtek meg azok a kormányrendeletek, amelyek megfosztották vagyonától, biztonságától és alapvető emberi jogaitól a magyar zsidóságot.

Mindez jórészt a frissen hatalomra került nácibarát és antiszemita jobboldali politikai garnitúra és a kezük alá dolgozó szakapparátus műve volt, a német biztonsági erők kéréseit nem csak teljesítették, de túl is licitálták. Edmund Veesenmayer SS-Brigadeführer, akkori titulusa szerint a teljhatalmú birodalmi megbízott és az itt berendezkedő német rendőrségi és biztonsági szervek remekül együttműködtek a magyar társszervekkel és a kormányzat képviselőivel.

"Tanulmányutak"

Minderre azonban alaposan fel is készülhettek, hiszen maga Veesenmayer 1943-ban kétszer is tanulmányútra érkezett Magyarországra, ahol felháborodottan konstatálta a zsidókérdés „megoldatlanságát”, ami szerinte felelős volt azért is, hogy az ország elégtelen módon járult hozzá a tengelyhatalmak (mindenekelőtt persze a németek) háborús erőfeszítéseihez.

Német katonák a várban

Német katonák a Várban

 

 

Nem járunk messze az igazságtól, ha a Veesenmayer feletteseinek készített jelentéseiben keressük a német megszállás motivációit, annak időzítését pedig befolyásolta az a tény is, hogy a szovjet hadsereg 1944 tavaszán lassan már a Kárpátok vonala, az akkori magyar államhatár felé közeledett és a németek nem igazán bíztak abban, hogy a magyar hadsereg képes lenne egyedül tartani a védvonalait.

Máig zajlanak történészkörökben illetve a nagyobb nyilvánosságban a megszállás körüli viták.

Hibás érvelés

Az egyik álláspont szerint az eleve elhibázott magyar kiugrási tárgyalásokban illetve az arra rájátszó és a németeket szándékosan provokáló angolszász stratégiában kéne keresnünk a megszállás legfőbb kiváltó okát. Pedig a német bevonulás tervei már 1943 kora őszén készen álltak, s ha az állítólagos nyugati intrikáknak volt is olyan céljuk, hogy ezzel a hadművelettel tehermentesítsék saját, csak jóval később induló hadműveleteiket, akkor számításaik aligha váltak be, hiszen a Magyarország megszállását végrehajtó (leginkább az ország politikai átállítását elősegítő) német csapatok zöme a normandiai partraszállás idején már rég nem is tartózkodott az országban. Ezzel szemben az ország kulcsfontosságúvá lett a német katonai, politikai stratégiában –  mezőgazdasági és nyersanyagbázisként (pl. az egyik utolsó kőolajforrásként) és felvonulási területként is.

Mindeközben a nácik hazai szövetségesei (akik között 1944 őszéig még nem is számíthatták magukat a megbízhatatlannak tartott nyilasok) maguk is szorgalmazták a zsidókérdés még radikálisabb megoldását. Amikor pedig lehetőségük adódott rá, akkor a kollaboráns Sztójay-kormányzat vezetésével mindent meg is tettek ennek érdekében, beleértve a deportálások buzgó megszervezését és lebonyolítását.

További részletek olvashatók e heti print számunkban Várták őket címen.

Ne feledje el megvásárolni a lapot az újságárusnál vagy fizessen elő rá itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.