Nem virággal jöttek – a német megszállás és utóéletének emlékezete

Tudomány

A csapatok bevonulása és nyomukban a biztonsági erők berendezkedése csak az első lépés volt, a gyűlölet hamarosan rendeletözönben öltött testet.

Éppen 75 éve, 1944 tavaszán, a német megszállást követő időszakban születtek meg azok a kormányrendeletek, amelyek megfosztották vagyonától, biztonságától és alapvető emberi jogaitól a magyar zsidóságot.

Mindez jórészt a frissen hatalomra került nácibarát és antiszemita jobboldali politikai garnitúra és a kezük alá dolgozó szakapparátus műve volt, a német biztonsági erők kéréseit nem csak teljesítették, de túl is licitálták. Edmund Veesenmayer SS-Brigadeführer, akkori titulusa szerint a teljhatalmú birodalmi megbízott és az itt berendezkedő német rendőrségi és biztonsági szervek remekül együttműködtek a magyar társszervekkel és a kormányzat képviselőivel.

"Tanulmányutak"

Minderre azonban alaposan fel is készülhettek, hiszen maga Veesenmayer 1943-ban kétszer is tanulmányútra érkezett Magyarországra, ahol felháborodottan konstatálta a zsidókérdés „megoldatlanságát”, ami szerinte felelős volt azért is, hogy az ország elégtelen módon járult hozzá a tengelyhatalmak (mindenekelőtt persze a németek) háborús erőfeszítéseihez.

Német katonák a várban

Német katonák a Várban

 

 

Nem járunk messze az igazságtól, ha a Veesenmayer feletteseinek készített jelentéseiben keressük a német megszállás motivációit, annak időzítését pedig befolyásolta az a tény is, hogy a szovjet hadsereg 1944 tavaszán lassan már a Kárpátok vonala, az akkori magyar államhatár felé közeledett és a németek nem igazán bíztak abban, hogy a magyar hadsereg képes lenne egyedül tartani a védvonalait.

Máig zajlanak történészkörökben illetve a nagyobb nyilvánosságban a megszállás körüli viták.

Hibás érvelés

Az egyik álláspont szerint az eleve elhibázott magyar kiugrási tárgyalásokban illetve az arra rájátszó és a németeket szándékosan provokáló angolszász stratégiában kéne keresnünk a megszállás legfőbb kiváltó okát. Pedig a német bevonulás tervei már 1943 kora őszén készen álltak, s ha az állítólagos nyugati intrikáknak volt is olyan céljuk, hogy ezzel a hadművelettel tehermentesítsék saját, csak jóval később induló hadműveleteiket, akkor számításaik aligha váltak be, hiszen a Magyarország megszállását végrehajtó (leginkább az ország politikai átállítását elősegítő) német csapatok zöme a normandiai partraszállás idején már rég nem is tartózkodott az országban. Ezzel szemben az ország kulcsfontosságúvá lett a német katonai, politikai stratégiában –  mezőgazdasági és nyersanyagbázisként (pl. az egyik utolsó kőolajforrásként) és felvonulási területként is.

Mindeközben a nácik hazai szövetségesei (akik között 1944 őszéig még nem is számíthatták magukat a megbízhatatlannak tartott nyilasok) maguk is szorgalmazták a zsidókérdés még radikálisabb megoldását. Amikor pedig lehetőségük adódott rá, akkor a kollaboráns Sztójay-kormányzat vezetésével mindent meg is tettek ennek érdekében, beleértve a deportálások buzgó megszervezését és lebonyolítását.

További részletek olvashatók e heti print számunkban Várták őket címen.

Ne feledje el megvásárolni a lapot az újságárusnál vagy fizessen elő rá itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.