Túlélte a Budakeszi Vadaspark által felnevelt és repatriált nőstény vadmacska a szakirodalmakban kritikusnak nevezett száz napot, amely alatt eldől, sikerül-e a visszavadítás.
A Szaffi névre keresztelt állat jól van, de az elengedése óta eltelt idő izgalmasan telt – derül ki a vadaspark közleményéből, amely stílszerűen szerdán hajnali háromkor érkezett meg.
A Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. 2021-ben Vadmacska Fajmegőrzési Programot indított. A „tisztavérű” vadmacskák fennmaradását akarják segíteni a főváros térségében.
A program keretében eddig 5 elárvult macskakölyök került a parkba. Genetikai vizsgálatukat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Genetika és Biotechnológia Intézet végezte el. Kiderült, hogy három kölyök házi macska volt – lett is gazdájuk –, kettő viszont fajtiszta vadmacska. Ezek közül a nőstény, Szaffi történetéről hírt adott a Budakeszi Vadaspark: az állat 2023 májusában került hozzájuk, és idén július 17-én engedték szabadon.
Bár ellátták nyomkövető nyakörvvel, a vadmacska olyan jól rejtőzött, hogy a a sűrű aljnövényzet miatt a napelemes készülék sötétben volt, hosszabb kihagyásokkal szolgáltatott jelet. Majd több mint 44 napra teljesen szem elől veszítették az állatot.
A szakirodalom 100 napot említ kritikus időszakként. Ha ez idő alatt pusztul el az állat, valószínűsítik, hogy hiba csúszott az állat nevelésébe, visszavadításába. Vagy nem töltött elég időt a repatriációs ketrecben, vagy nem tanult meg hatékonyan vadászni.
Szaffi eleve vissza sem járt a kihelyezett ketrecbe, ahol pedig még kapott volna táplálékot.
Attól tartottak, elhullott. A jeladó által utoljára közvetített helyszínre kivonult a Budakeszi Vadaspark csapata és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tetemkereső kutyás egysége. 45 hektárt vizsgáltak át Hellával, a keresésre kiképzett németjuhásszal, hiába.
A Budakeszi Vadaspark azután 2024. szeptember 29-én Kesztölc környékéről vadkamerával rögzített fotókat kapott, amelyek azt bizonyítják, hogy Szaffi mégis él. Területet foglalt magának, ez pedig azt jelenti, hogy sikerült jól felkészíteni a szabad életre.
A GPS-alapú nyomkövető nyakörv 2025 tavaszán automatikusan leesik az állat nyakáról, nem fogja tovább zavarni.