Libik György kalandos élete

Embermentő átmeneti kabátban

Tudomány

1944-ben az embermentő Raoul Wallenberg mellett, a svéd nagykövetség sofőrjeként dolgozott álnéven Libik György, 1956-ban a Rákosi-korszak gyűlölt figuráinak segített elbújni. Ő és felesége aztán hivatalos papírokkal, síelőként hagyta el az országot, másfél éves kislányuk illegálisan, egy kosárban.

1956-ban két napig az Országház egyik vécéjében rejtőzött Andics Erzsébet történész és férje, Berei Andor, az Országos Tervhivatal korábbi vezetője. Október 26-án bújtak el oda, 28-án távoztak onnan – Moszkvába. Mindketten a Rákosi-rendszer befolyásos, rettegett embereinek számítottak, joggal tartottak a népharagtól.

Azt, hogy nem esett bántódásuk, Libik Györgynek köszönhették, aki bevitte őket a Parlamentbe, és rejtekhelyet keresett nekik. Ugyanez a Libik György segített elrejtőzni a lincseléstől tartó Kökény Mihály korábbi földművelésügyi miniszterhelyettesnek is. Libik bújtatta a saját lakásában Hevesi Gyulát, a találmányi hivatal korábbi vezetőjét, akit, mihelyt kitört a forradalom, telefonon megfenyegettek. Szintén Libik járt közben azért, hogy az Újpesti Dózsa síelőit, akik papíron belügyminisztériumi alkalmazottak, ávós tisztek voltak, ne bántsák BM-es igazolványaik miatt. Ugyanígy Libikre számíthatott a forradalom napjaiban Horváth Márton, aki Rákosi Mátyás idején az állampárt politikai bizottságának tagja volt, tehát elvileg részese egy sor kegyetlen és törvénytelen döntésnek, továbbá ő vezette a pártharsona Szabad Nép szerkesztőségét. Az ország egyik legnépszerűtlenebb embereként ő is a Parlamentben, Libik György dolgozószobájában kapott menedéket. Szaktudását amúgy igénybe is vették azokban a napokban, amikor a Nagy Imre-kormány által közzétett semlegességi nyilatkozatot szövegezték. Horváth kapott írógépet és kézzel írt vázlatokat. Úgy látszott, mintha vonakodna, miközben a papírokat olvasta – Libik erre azt mondta neki, ki is mehet, ha nem tetszik a feladat. Horváth Márton végül formába öntötte a memorandumot.

Jaj, Gyurikám, hogy vagy?

Ezeket a történeteket Medgyesi Konstantin történész, szociológus gyűjtötte egybe, aki könyvet ír Libik Györgyről (1919–1995). „Síelő, gépészmérnök, antifasiszta ellenálló” – az internetes lexikon így mutatja be az apai ágon székely, anyai ágon zsidó származású férfit. Hagyatékát a Petőfi Irodalmi Múzeum őrzi, és emlékére a Nagy Imre Társaság díjat is alapított, amellyel a szabadságért és demokráciáért kockázatot vállaló, az erőszakkal, rasszizmussal, diktatúrával szembeszálló emberek tevékenységét ismerik el.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.