Saigon eleste 1975-ben: az amerikai fiaskó és a történelem legnagyobb helikopteres evakuálása

Tudomány

Ötven éve vonultak be a kommunista Észak-Vietnám csapatai Saigonba, és ezzel nemcsak az Amerika-barát Dél-Vietnám, hanem egész Indokína is elveszett a Nyugat számára. Mindez bő két évvel egy ígéretes fegyverszünet után.

Ikonikus fényképet készített Hubert van Es fotóriporter, a UPI hírügynökség munkatársa 1975. április 29-én Saigonban, a Dél-Vietnámi Köztársaság fővárosában a Gia Long Street 22. szám alatti, úgynevezett Pittman apartmanházról, amelyben a CIA és az USAID alkalmazottai laktak.

A képen amerikai kormányalkalmazottak állnak sorba, hogy a ház tetején landoló – papíron privát, valójában a CIA működtette Air America cég – helikopterével kimenekítsék őket a városból, amelybe folyamatosan özönlöttek be az észak-vietnámi néphadsereg egységei. És nem csupán amerikai állampolgárok menekültek az ostromlott városból: az Operation Frequent Wind keretében mintegy 100 ezer dél-vietnámi állampolgárt is evakuáltak, sokszor drámai körülmények között, hiszen sokan lemaradtak a mentést végző légi járművekről. A pánik hasonlított az amerikaiak dicstelen 2021-es afganisztáni kivonulására, a kabuli evakuációra. Ám volt egy lényeges különbség: 1975 áprilisában már nem voltak amerikai csapatok Dél-Vietnámban.

Békéből háborúba 

Nehéz megjelölni az indokínai konfliktus pontos kezdetét még akkor is, ha csak a második indokínai háborút nézzük, amelynek nem is egyetlen, habár kétségtelenül a legfontosabb részkonfliktusa volt a vietnámi háború. Ez klasszikus gerillaháborúként indult 1955-ben, alig egy évvel a két Vietnám létrejötte, s az első indokínai háborút lezáró genfi békemegállapodás aláírása után. A Vietkong (hivatalos nevén: Dél-Vietnámi Nemzeti Felszabadítási Front) célja a Ngo Dinh Diem vezette, leginkább a kis létszámú katolikus gyarmati elitre építő nacionalista autoriter rezsim megdöntése volt. A dél-vietnámi kormányzat korrupt nepotizmusával és a társadalmi konfliktusok erőszakos kezelésével tűnt ki.

A kormányt 1963-ban az amerikaiak áldásával puccsal megdöntötték, Diemet meggyilkolták, de a puccsról puccsra bukdácsoló dél-vietnámi államon ez sem segített. Annak ellenére sem, hogy évről évre nőtt, s tízezres nagyságrendűre duzzadt az amerikai katonai tanácsadók száma. A részben mondvacsinált 1964. augusztusi tonkini-öbölbeli incidens (állítólag észak-vietnámiak támadtak amerikai rombolókra) kellett ahhoz, hogy az amerikai törvényhozás két házának majdnem egyöntetű támogatásával Lyndon B. Johnson elnök a megkapott kivételes felhatalmazás birtokában elrendelje a közvetlen amerikai fegyveres beavatkozást.

Az amerikaiak 1965 márciusában Na Dangnál dobták partra első reguláris csapataikat. Formálisan nem egyedül, hanem ázsiai és csendes-óceáni szövetségeseikkel az oldalukon avatkoztak be a dél-vietnámi polgárháborúba arra hivatkozva, hogy az északiak a genfi megállapodást megsértve a szomszédos nyugati államokon (Laosz, Kambodzsa) át húzódó Ho Si Minh-ösvényen keresztül katonai támogatást nyújtanak a Vietkongnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.