Szalagavató, 1974-2000: Kellő távolságból

  • 2000. március 23.

Tudomány

Amennyire a kordon engedte, az oroszlán közelébe merészkedtem. Az egyik őr hozzám lépett, segíthet-e valamiben. Köszöntem, nem. "Csak nézelődik?" - "A barátaimat várom." Aztán harangozni kezdtek. Még húsz percet adtam nekünk.
Amennyire a kordon engedte, az oroszlán közelébe merészkedtem. Az egyik őr hozzám lépett, segíthet-e valamiben. Köszöntem, nem. "Csak nézelődik?" - "A barátaimat várom." Aztán harangozni kezdtek. Még húsz percet adtam nekünk.

A gimnázium, ahol huszonhat évvel ezelőtt fogadalmat tettünk, jeles tradíciókkal rendelkezett. Egykor Babits Mihály is a nevelőtestületébe tartozott, ám számos érem tanúsítja, hogy nemcsak a szellem, de a sport területén is kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhetett Széchenyi István nevét viselő intézményünk. Ezt a patinát a mi időnk is megőrizte, lévén a Széchenyi a főváros utolsó fiúgimnáziuma maradt, ugyanakkor újabb hagyománya is teremtődött: azokat a tanulókat gyűjtötték itt össze, akiket máshová nem vettek fel. Különösebb ambícióktól mentes, amúgy jóravaló és nyitott fiatalemberek jártak ide, némelyikük a második-harmadik évfolyamig is eljutott. Csak M. I.-től kellett idő előtt búcsút vennünk: ő nem birtokolt tankönyveket, viszont minden reggel frissen borotválva, kirívó eleganciával érkezett, majd kiteregette maga előtt az aktuális Népsportot. Azt a négyes baráti társaságot, amelyre fentebb, az oroszlán közelében céloztam, igen szoros szálak fűzték össze érettségiig. Annak kapujában, a szalagavató mulatság estéjén adta szavát: kétezerben összejön újra, a Parlament előtt, február 22-én délben.

*

Hozzám Z. D. állt a legközelebb, jó pár évig testvéri közelségben araszolgattunk a gimnázium után. Amíg az anyukája nevelte, nem okozott különösebb zavart a skizofréniára való hajlama, de hirtelen halálát nem tudta feldolgozni az én barátom: előbb a szcientológusoknál, aztán a Hit Gyülekezetében keresett választ azokra a kérdésekre, melyeket nem oszthatott meg velem.

Egyedül maradt. Kihasználták és tönkretették, borzasztó szorongásos rohamok és pszichiátriai kezelések közt hányódva fordult a családomhoz néhány év múltán: "Örökbe fogadnánk-e?" - így, szó szerint. De én már az első éjszaka kiborultam. Rettegtem a találkozásainktól, és közben rohadtul szégyelltem, hogy "áruló" vagyok.

Tavalyelőtt, amikor utoljára találkoztunk, a gyógyszerektől már nehezére esett a járás és a beszéd, arra kért, hogy kerítsek neki valami erős altatót. "Én már nem tudok elmenni a Parlamenthez" - ha úgy tetszik, mintegy előre kimentette magát.

*

I. Gy.-t és T. F.-et korábban vesztettem szem elől. Utoljára a húszéves bankettünk hozott össze, és az megerősített: épp amiként kezdtük, csupa mosolygós, lepattant arc. Minden okom megvolt hát, hogy sokat várjak ettől a találkozótól - "első bálos" izgalommal közeledett felém a bal oroszlán, miközben paráztam is: köztük lesz-e Z. D.

Az egyik őr hozzám lépett, segíthet-e valamiben. Köszöntem, nem. Aztán harangozni kezdtek, majd lassacskán átfújt rajtam a szél. Ilyenkor persze egy csomó kínos kérdés felmerül. "Lehet, hogy rossz időpontra emlékszem?" Vagy: "Már csak én vagyok olyan seggfej, hogy komolyan veszek egy ilyen napot?" De nem volt kedvem egyiknek sem a végére járni, inkább a szelet is engedtem tovább fújni, szépen elálldogáltam benne húszig.

Hát így. Röviden elég szarul voltam - így a kellő távolságból bátran leszögezhető. Ha ez egy Chandler-regény, akkor beülök egy krimóba négy italra, "nincs semmi vész, miért pont ez jött volna össze, fiúk". Esetleg felhívhattam volna valamelyiküket, de ezt már "előzetesen" is elvetettem: a biztosra menés soha nem volt a mi bizniszünk. Sőt. Én például egyenesen az ilyen nyomorult napokból éltem - ezt is díjaztam volna -, ezekből születtek pompás elbeszéléseim. Na ja. Csak azóta változott a felállás; újabban eszem ágában sincs írni.

Marton László Távolodó

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.