A Tetris 40 éve

Színes kockákról álmodunk

Tudomány

Kivételesen hipnotikus számítógépes játék jelent meg közel negyven évvel ezelőtt, ráadásul a korabeli Szovjetunióban fejlesztették. Sikere máig töretlen, elterjedése a világban merő kalandregény.

A Tetris (oroszul: Тетрис), ki ne tudná, egy látszólag egyszerű ötletet kamatoztató ügyességi és logikai videójáték, amelynek első változatát egy bizonyos (akkor szovjet, később orosz állampolgár) Alekszej Leonyidovics Pazsitnov készítette el. A Tetris volt az első olyan játékszoftver, melyet a Szovjetunióból Nyugatra exportáltak. Persze a sztori még ennél is regényesebb – nem véletlen, hogy nemrég film is készült belőle – egy vaskos magyar szállal.

A filantróp játékmester

Az alkalmazott matematikus végzettségű Alekszej Pazsitnov eredetileg, még 1979-ben beszédfelismerő kutatóként kezdett dolgozni a szovjet tudományos akadémia számítógépes központjában. Leginkább az új hardverek képességeinek tesztelésével volt megbízva, de ennél komolyabb ambíció fűtötte: arra akarta használni a számítógépeket, hogy boldogabbá tegye az embereket. Számos kirakós játékot fejlesztett ki az intézet számítógépén, egy Elektronyika 60-on, amely ritka jószág volt akkoriban, „köszönhetően” a keleti blokkot szankcionáló CoCom-listának. 1984-ben, miközben megpróbálta újraalkotni gyerekkorának kedvenc kirakós játékát, amelyben pentominók (azaz öt négyzetből álló síkidomok) szerepeltek, Pazsitnov elképzelt egy játékot: véletlenszerűen előbukkanó alakzatok ereszkednek alá, amelyeket a játékos elforgathat, hogy alul a sorokban kialakult lyukakat tömje be velük.  Pazsitnov úgy érezte, hogy ez a játék szükségtelenül bonyolult lenne a pentominók tizenkét különböző alakváltozatával, ezért a koncepciót leegyszerűsítette négy négyzetből álló tetrominókra, amelyeknek csak hét változata létezik. Pazsitnov a játékot Tetrisnek nevezte el, a szó a tetra (jelentése: négy) és kedvenc sportja, a tenisz kombinációjából jött létre. Mivel az Elektronyika 60-nak nem volt grafikus felülete, Pazsitnov szóközök és zárójelek használatával modellezte a mezőt és a darabokat, amúgy meg a Pascal számítógépes programnyelv segítségével írta a játékot az Elektronyika 60 RT-11 operációs rendszeréhez. Miután rájött, hogy a képernyőt gyorsan kitöltik az alakzatok által már kitöltött sorok, úgy döntött, hogy azokat törölni kell – ezzel megalkotta a Tetris játékmenet kulcsfontosságú részét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.