A Tetris 40 éve

Színes kockákról álmodunk

Tudomány

Kivételesen hipnotikus számítógépes játék jelent meg közel negyven évvel ezelőtt, ráadásul a korabeli Szovjetunióban fejlesztették. Sikere máig töretlen, elterjedése a világban merő kalandregény.

A Tetris (oroszul: Тетрис), ki ne tudná, egy látszólag egyszerű ötletet kamatoztató ügyességi és logikai videójáték, amelynek első változatát egy bizonyos (akkor szovjet, később orosz állampolgár) Alekszej Leonyidovics Pazsitnov készítette el. A Tetris volt az első olyan játékszoftver, melyet a Szovjetunióból Nyugatra exportáltak. Persze a sztori még ennél is regényesebb – nem véletlen, hogy nemrég film is készült belőle – egy vaskos magyar szállal.

A filantróp játékmester

Az alkalmazott matematikus végzettségű Alekszej Pazsitnov eredetileg, még 1979-ben beszédfelismerő kutatóként kezdett dolgozni a szovjet tudományos akadémia számítógépes központjában. Leginkább az új hardverek képességeinek tesztelésével volt megbízva, de ennél komolyabb ambíció fűtötte: arra akarta használni a számítógépeket, hogy boldogabbá tegye az embereket. Számos kirakós játékot fejlesztett ki az intézet számítógépén, egy Elektronyika 60-on, amely ritka jószág volt akkoriban, „köszönhetően” a keleti blokkot szankcionáló CoCom-listának. 1984-ben, miközben megpróbálta újraalkotni gyerekkorának kedvenc kirakós játékát, amelyben pentominók (azaz öt négyzetből álló síkidomok) szerepeltek, Pazsitnov elképzelt egy játékot: véletlenszerűen előbukkanó alakzatok ereszkednek alá, amelyeket a játékos elforgathat, hogy alul a sorokban kialakult lyukakat tömje be velük.  Pazsitnov úgy érezte, hogy ez a játék szükségtelenül bonyolult lenne a pentominók tizenkét különböző alakváltozatával, ezért a koncepciót leegyszerűsítette négy négyzetből álló tetrominókra, amelyeknek csak hét változata létezik. Pazsitnov a játékot Tetrisnek nevezte el, a szó a tetra (jelentése: négy) és kedvenc sportja, a tenisz kombinációjából jött létre. Mivel az Elektronyika 60-nak nem volt grafikus felülete, Pazsitnov szóközök és zárójelek használatával modellezte a mezőt és a darabokat, amúgy meg a Pascal számítógépes programnyelv segítségével írta a játékot az Elektronyika 60 RT-11 operációs rendszeréhez. Miután rájött, hogy a képernyőt gyorsan kitöltik az alakzatok által már kitöltött sorok, úgy döntött, hogy azokat törölni kell – ezzel megalkotta a Tetris játékmenet kulcsfontosságú részét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.