Új fertőzések?

Szívemben bomba van

Tudomány

Az elmúlt hetek szenzációja volt, hogy nálunk is felbukkant, sőt ölt is a szúnyogok terjesztette szívféreg. De az is gyorsan kiderült, hogy talán nem az ember lesz a legfőbb célcsoportja.

A közelmúlt tragikus híre, hogy Szegeden elpusztult egy német juhászkutya, amelynek szívében nem kevesebb, mint harmincnyolc úgynevezett szívférget találtak. Az efféle organizmusok terjesztői szúnyogok lehetnek, amelyek vérszívás során veszik magukhoz a férgek mikroszkopikus, habár már így is szaporodóképes formáját. Az első gyanú szerint az eddig kevésbé ismert fertőzés is valamiféle már nálunk is terjedő egzotikus szúnyogfaj aknamunkája miatt támadt fel. De az igazság az, hogy bármikor ajánlkozik e feladatra a nálunk bőven honos gyötrő szúnyog (Aedes vexans) is, amely éppen az utóbbi hetekben támadt fel hosszú téli álmából, és okozott sokfelé szúnyogpánikot. Márpedig e faj lárvái néhány nap alatt kikelnek, akár egy hirtelen zápor nyomán vízzel megtelt kocsinyomban is. (A kis vérszívókról lásd Csípős is jöhet? Magyar Narancs, 2011. június 23.) Mellesleg nem a szívférgesség az első olyan betegség, amelyet szúnyogok terjesztenek, s amely korábban ismeretlen volt nálunk. Mindenekelőtt az agyvelőgyulladást okozó nyugat-nílusi vírust szokták felhozni, melynek hazai áldozatai közül évente egy-kettőt az erre specializálódott Szent László Kórházban kezelnek. Emellett meg szokták említeni a fent említett gyötrő szúnyog közeli rokonát, az ázsiai tigrisszúnyogot (Aedes albopictus), mely a környező országok zömében már felbukkant (nálunk még nem), s amely olyan, egzotikus, ugyanakkor rettegett kórokat terjeszthet, mint a sárgaláz, a dengue- vagy a Chikungunya-láz. 2007 nyarán tőlünk nem messze, az olaszországi Ravenna környékén dühöngött tigrisszúnyogok terjesztette Chikungunya-járvány, s ekkor mintegy 200 fertőzött beteget regisztráltak. S azt se gondoljuk, hogy egy ilyen, fertőzést terjesztő kórokozó (szaknyelven: vektor) elterjedéséhez feltétlenül szükséges a hipotetikus lokális felmelegedéssel járó klímaváltozás. Egy egzotikus országban tett utazás nyomán is behurcolhatjuk a zümmögő vektort vagy magát a fertőzést is (amit azután már hazai szúnyogok is terjeszthetnek). Ennek nyomán már csak az a kérdés, hogy az egzotikus környezethez szokott rovarok mennyire képesek átvészelni a hideg közép-európai telet. Márpedig ebben (akárcsak terjedésükben) mindenféle klímaváltozásnál jobban segíthetik őket civilizációnk leleményei: a jó meleg, nedves csatornák és metróalagutak.

false

Tisztiorvos válaszol

A szívférgességtől elpusztult kutyáról szóló hír kisebb pánikot keltett - éppen ezért az ÁNTSZ (pontosabban annak Országos Epidemiológiai Központja) is szükségesnek tartotta, hogy megszólaljon, s megnyugtassa a kedélyeket.

A közleményből kiderült, hogy a szívférgesség néven elhíresült fertőzés tudományos neve szívdirofilariosis - a logopédiai gyakorlatokra alkalmat adó kifejezés olvastán nyilvánvaló lesz, hogy ezentúl is inkább szívférgességként fogjuk emlegetni. Kiváltója egy élősködő fonálféreg, amely azonban az emberben nem tud rendesen kifejlődni, így azután nálunk szívférgességet nem okozhat (ami nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem fertőzne, és nem okozna ennél kevésbé súlyos tüneteket). Ráadásul a Dirofilaria családba tartozó parazitáknak több faja is létezik - közülük az embert a D. repens támadhatja meg. A fertőzés többnyire házi kedvenceinkről terjedhet át az emberekre - leggyakrabban kutyáról, ritkábban macskáról, ám a közvetítő (a vektor) minden esetben szúnyog. E parazita fonálféreg emberben és állatban is bőrdirofilariosist okoz - ez sem túl gusztusos tünetegyüttes, elvégre a kis férgek a bőrünk alatt kezdenek szaporodni. Az ÁNTSZ honlapján megjelent közlemény megjegyzi: A szívférgességet kutyákban a féregfamília egy másik faja, a D. immitis okozza - ez viszont eddig nem terjedt át emberre.

A Dirofilaria repensszel rendre a szúnyogok hozzánk ránk a frászt - e férgek hangsúlyozottan csak alkalomszerűen kerülhetnek az emberi szervezetbe. E parazita csúszómászók saját erőből, a szúnyog segítsége nélkül csak igen kis távolságokat képesek megtenni, így általában az eredeti behatolás (szúnyogcsípés) közelében okoznak kisebb-nagyobb elváltozást (csomót). Ebben a faj egy - s többnyire nem is ivarérett - példányát találhatjuk meg, ami általában gyorsan elpusztul. Éppen ezért emberi fertőzés esetén lárvák nem is kerülnek a vérbe - magyarul a fonalféreg emberben nem okoz olyan súlyos kórképeket, mint állatokban (ahol a vér közvetítésével nemesebb szervekbe, így a tüdőben is eljuthatnak a kórokozók).

Az Országos Epidemiológiai Központban 2007 és 2011 között évente átlagosan 9-14 új Dirofilaria-fertőzést regisztráltak (beteg embertársainkról van szó!), tehát a kórokozó idei felbukkanásában (pláne kutyában) nincs semmi újszerű.

Szúnyog embernek farkasa

Embernél a klinikai tünetek zöme a laza bőralatti szövetekbe befészkelődő féreg (D. repens) okozta helyi elváltozásokból adódik. A fonalférget rejtő csomók bárhol előfordulhatnak, de leggyakrabban a felsőtestre (fej, szem, nyak, felső végtagok, mellkas) lokalizálódnak. Az ÁNTSZ-közlemény szerint belső szervekben ritkán fordulnak elő, de hát tudjuk, mi, emberek leginkább az atipikus esetektől félünk. S habár a test különböző részein kialakuló bőr alatti csomó sokáig észrevétlen maradhat, addig a szem körüli, elsősorban a kötőhártya alatti elváltozások korán feltűnést keltenek. A fellépő fájdalom és az egyéb gyulladásos tünetek miatt a beteg ilyenkor korábban is fordul orvoshoz.

Kevéssé biztató hír, hogy a szóban forgó parazita fonálférgeket bármelyik hazai, emberre is veszélyes vérszívó szúnyogfaj terjesztheti - ezek rendre az Aedes, Culex, Mansonia, Ochlerotatus és Coquillettidia szúnyogcsaládok sarjai. Egyáltalán nem kell hozzá tehát egy invazív, egzotikus moszkitófaj megjelenése. Az Országos Epidemiológiai Központ elemzése szerint jelentős szúnyogártalom elsősorban akkor alakul ki, ha a tavaszi és nyár eleji átlaghőmérséklet magas, és a lárvafejlődéshez szükséges tenyészőhelyek (állandó és időszakos jelleggel felgyülemlett vizek) az országban nagy területen kialakulnak. Jelentjük, az idei tavasz valóságos paradicsomi állapotokat teremtett a szúnyogok számára, s reméljük, hogy a fagyosszentek alatti viszonylag hűvös napok sem okoznak törést zümmögő kis barátaink gyarapodásában. Az idei szúnyoghelyzet egyáltalán nem kivételes: hasonló alakult ki 2010-ben is, ugyanakkor a nagyobb szúnyogpopuláció rendre fokozottabb járványügyi veszélyt jelenthet. Az OEK szerint arra is fel kell készülni, hogy a globális felmelegedés következményeként egyre gyakrabban jelentkezhetnek a szúnyogok elszaporodása szempontjából kedvező környezeti változások (árvizek, belvizek, melegebb tavasz), és ennek hatására leginkább a vízpartokon és környékükön alakulhat ki közegészségügyi és járványügyi szempontból is kihívást jelentő szúnyogártalom. Ráadásul még a kutyás turizmus, a kutyakiállítások, a vendégvadászokkal érkező kutyák által behurcolt esetek is növelhetik a lehetséges fertőzések számát.

A kutyák és a klímaváltozás hibáztatásának rituálisan visszatérő motívuma mellett azért a tulajdonképpeni vektorok is előkerülnek: igen fontos volna a szúnyogcsípések elleni egyéni védekezés (legyen ez bármily sziszifuszi), no meg a mindenkori aktuális helyzet folyamatos figyelemmel kísérése. Attól tartunk, hogy ez utóbbit mindenki a maga bőrén érzi majd, ha jó vagy rossz sora álló, pangó vagy lassan mozgó vizek közelébe sodorja.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.