Tényleg rákosista-kádárista ármány az Akadémia hálózata?

Tudomány

Az akadémiai intézetek regényes története: születéstől a sír széléig.

A 20. században hosszú, kalandos folyamat nyomán jött létre az akadémiai kutatóhálózat, amit most egy tollvonással eltörölnének.

Nem, távolról sem Rákosi Mátyásnak vagy Kádár Jánosnak köszönhetjük kizárólag ezeket az intézeteket, ahogy a kormánypropaganda hirdeti mostanság. A friss Magyar Narancsban annak jártunk utána, hogyan jött létre az MTA és kutatói hálózata a 20. században.

Először a húszas években - a jobboldalon körülrajongott -  Klebelsberg Kunó kultuszminisztersége alatt merült fel egy az egyetemitől független, állami finanszírozású, mégis autonóm kutatóhálózat létrehozása – „természetesen” német minta alapján. Ekkor jönnek létre az első önálló kutatóintézmények, amelyek hamarosan igazolták létrehozóik elgondolkodásait – annak dacára, hogy már a két világháború között is támadták ez elképzelést szűklátókörű politikusok a manapság leginkább Parragh és a Palkovics szájából hallható (jelen esetben orbáni sugallatú, de korántsem eredeti) érvekkel.

false

 

A 2. világháború után, a kommunista hatalomátvételt követően paradox módon a tudomány munkára fogását szolgálta a nagy, idővel akadémiai irányítású kutatóhálózat létrehozása – gyakran irreális feladatok megoldására, a sztálini szovjet rendszer logikájából következő, voluntarista célok szolgálatában. Mindez egybeesett a Magyar Tudományos Akadémia tisztogatásokkal és ideológiai kampányokkal kísért gleichschaltolásával, önállóságának megszüntetésével és engedelmességre szorításával.

Szellem és erőszak - Így darálták be a Magyar Tudományos Akadémiát

Korábban is érte politikai támadás a Magyar Tudományos Akadémiát - hét évtizede egyszer már sikerült is felszámolni az autonómiáját.

Ekkortól lesz a már engedelmesnek vélt Akadémia a tudományos kutatások központja. Az MTA már az önkényuralom enyhülése nyomán, az érett Kádár-kor idejére többé-kevésbé visszaszerezte (ekkor még inkább részleges) autonómiáját, az irányítása alatt álló kutatóintézetek pedig többnyire közvetlen pártirányítás, ideológiai indoktrináció nélkül folytathatták a tudományos munkát (immár a társadalomtudományok területén is), habár az érdemi tudománypolitikai reformok elmaradtak. A rendszerváltás elhozta az MTA teljes önállóságának újjászületését – a máig érvényes modell alapján: állami finanszírozás és a tudományos kutatás teljes autonómiája, már amíg tűri és engedi az új hatalom.

Bővebben olvashat erről e heti print számunkban Béklyók és jogosítványok címen. Ne felejtse el megvásárolni e héten is a Magyar Narancsot, vagy fizessen elő rá itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.