Töltsön ön is egy hónapot a magyar tudománnyal, nem bánja meg!

  • narancs.hu
  • 2017. november 8.

Tudomány

Nemcsak egy napig, hanem egész novemberben.

A magyar tudomány ünnepét 1997 óta tartja számon az MTA, 2003-tól pedig programsorozatot is rendez évente a jeles nap alkalmából. A nagy a nap hagyományosan minden év november 3-a, ugyanis 1825-ben Széchenyi István épp ekkor ajánlotta fel birtokainak egy évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására.

Az ünneplés azonban nem csak ezen a napon aktuális: az MTA és az ország különböző egyetemei, tudós műhelyei egész hónapban rengeteg programmal, nyílt előadással várják azokat, akik kíváncsiak arra, hogy merrefelé is tartanak ma a magyar tudomány különböző ágazatai.

„Aki nem ismeri, annak a tudomány talán érthetetlennek és távolinak tűnhet. A tudomány azonban valójában nem ilyen. Megismerhető, érthető, izgalmas. Rólunk szól. Emberközpontú, miként rendezvénysorozatunk idei mottója is hangsúlyozza”

– mondta el a megnyitón Pécsett Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese.

A programsorozat és maga az ünnep azt is hangsúlyozza, hogy a kutató feladata nemcsak a kutatás: utat kell találni ahhoz, hogy eredményeiket széles körben is érthetően megismertessék és elmagyarázzák.

Ma a csodavizek és csodasók átveréseiről fog beszélni Fábián István vegyész. Az Akadémia dísztermébe vetődve pedig a héten hallgathatunk előadásokat Arany Jánosról vagy éppen a genomika lehetőségeiről.

A programfüzetet feltétlenül érdemes alaposan átböngészni. És aztán indulás!

Magyar Tudomány Ünnepe

Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese, az MTÜ programtanácsának elnöke, valamint Török Ádám, az MTA főtitkára köszöntőjével kezdődött meg a megalapításának 650. évfordulóját ünneplő Pécsi Tudományegyetemen a Magyar Tudomány Ünnepe. A november végéig tartó rendezvénysorozaton országszerte és a határon túl is tudományos előadásokkal, konferenciákkal várják az érdeklődőket.

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.