Tévétorrent

The Living and The Dead

Tévétorrent

A gótikus horror olyan jószág, mely szeret diffundálni. Tiszta formájában viszonylag rövid ideig létezett, műfajelemeire bomolva viszont műfajokat és médiumokat termékenyített meg (mindannyian tudjuk, mennyire fotogén tud lenni egy gótikus románc). Ehhez képest a BBC sorozata viszonylag érintetlen formájában prezentálja a gótikát (annak is a kései, de ismertebb viktoriánus altípusát) jól bejáratott toposzaival, témáival és szorongásaival.

Egy londoni pszichiáter farmot örököl a vidéki Anglia egy eldugott szegletében, és feleségével odaköltöznek. Hamarosan szaporodni kezdenek a paranormális jelenségek és ezzel párhuzamosan − a gótikus hagyománynak megfelelően − a szereplők múltjából is felderengenek a sötét titkok és az ősök bűnei.

A sorozattól ugyanakkor nem áll távol a klasszikus angolszász irodalmi hagyomány felemlegetése. Thomas Hardy köszön vissza a vidéki Anglia aprólékos ábrázolásában (és romantikus mítoszainak lebontásában) – a falusi közeg itt ellenséges, fenyegető, melyet átitat a babonás hit. Henry James hatását a figurák kidolgozásában (anak szándékában, mert azért a jamesi színvonaltól távol kalandozunk) és a nézőpontok váltogatásában fedezhetjük fel.

A The Living and The Dead az intelligensebb horroráramlatokhoz közelít: inkább preferálja a kísérteties, nyugtalanító képsorokat, nem a hangeffektekkel ijesztget. S még a lezárással is sikerül némi meglepetést okoznia. Míves munka, de a történetmesélés izgalmán túl nem sokat nyújt.

Magyar felirat: balibacsika

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.