Torrentmozi

Werner Herzog: Lo And Behold

  • - greff -
  • 2016. október 22.

Tévétorrent

A 70-es évek egyik legjelentősebb filmművésze ma is tiszteletet parancsoló munkabírással gyártja a játékfilmeket, de bármennyire szeretnénk is, ebben a mezőnyben már rég nem tudnánk őt jó szívvel a mindenhová követendő fejedelmekhez sorolni. Kész szerencse, hogy itt van nekünk ugyanakkor a dokumentumfilmeket készítő Herzog is, aki közel ötven éve forgatja nagyszerű munkáit katasztrófa-túlélőkről, hegymászókról, grizzlyszakértőkről és társaikról, öt évvel ezelőtt pedig a texasi halálraítéltek alakjait körberajzoló Into The Abyssszel napjaink egyik fő művét tette le az asztalra.

Hasonló mélységekkel a Lo And Behold nem kecsegtet, ám az eredmény így is lenyűgöző. Sátánunk, Istenünk, anyánk és pusztítónk, vagy­is az internet születése és ifjúkora jelentik ezúttal a témát, melyet Herzog széltében kiterítve ábrázol. A rendező van annyira lelkes és komoly, hogy kamerája elé mindenki szívesen letelepedjen a Mars felé kacsingató milliárdostól az internet betlehemi jászolát őrző professzorokon át a legnagyobb hackerekig – de az ő szavaiknál is érdekesebb talán, amit rajtuk keresztül a film alkotója közöl. Hiszen szemernyi kétségünk sem lehet afelől, hogy egytől egyig őrülteket látunk. Ezt a tébolyt azonban nem az internet hívta elő: a háló csupán a napnál is világosabbá teszi az emberi létezés elemi abszurditását. Klaus Kinski egykori harcostársa persze alig bír betelni a látvánnyal, s mi együtt örülünk vele: a film után még napokig a csodát látjuk akkor is, amikor nyakig merülünk egy magyar véleménycikk nyúlós-nyákos kommentfolyamában.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.