Orbán a Bálna szájában ünnepelt

  • - zsip -
  • 2014. április 7.

Választás 2014

A kormánypárti és ellenzéki eredményváró rendezvények híven mutatták a két tábor közötti különbséget számban, elkötelezettségben, de még az árakban is.

Hogy a Magyar Narancsot és más, a kormányerőkhöz nem húzó sajtóorgánumot nem helyhiány miatt tartott házon kívül választási eredményváróján a Fidesz, az az elutasítás pillanatában is sejthető, a rendezvényre érkezve pedig első látásra világos volt. A közraktárakkal összeépített Bálna háromszintes üvegburkában bőven volt (lett volna) hely a fideszes celebek mellett még újságíróknak is. Ezek a helyek azonban üresen maradtak. A Bálna kívülről láthatóan tátongott. A helyszínen dolgozó külföldi tudósítók a Hír24-nek elmondták, hogy a 140 külföldi tudósítói helyet összesen 70-en foglalják el. Ehhez képest a Fidesz azt kommunikálta, hogy a magyarnarancs.hu mellett a 444.hu, a Cink.hu a Hír24-nek azért nem tudósíthat a rendezvényről, mert külföldi kollégáik elveszik előlük a helyet.

false

 

Fotó: Narancs

Kerényi Imre a vörösboros poharát markolászó Oszter Sándor társaságában a Bálnán kívül jó ideig nézte a közszolgálati televízió és a HírTv ünnepi műsorát. Az Orbán Viktorra váró, színpad mögötti VIP-páholyban Tőkés László figyelte rezzenéstelenül a többezres tömeget, amely azonnal megrohanta a kordont, amint Giró-Szász András a mikrofonokhoz lépett. A szónoklat elmaradt, az egyik külföldi tudósító pedig izgatottan kérdezte, most már Orbán jön-e a színpadra, azonban az eksztázis 22 óra után még jó darabig elmaradt. A fideszes publikum azonban már nem távozott a Bálna előtti színpadhoz telepített kordonoktól, érezni vélte a vezér közelségét.

false

 

Fotó: Narancs

Minden egyes fideszes mandátum – hogy stílszerűek legyünk – egy-egy gól volt az ellenzék kapujában, amit üdvrivalgás köszöntött, a veszni látszó budapesti választókerületek viszont füttyöt kaptak, és a baloldali Kiss Péter, Tóth Csaba, valamint a Csongrád megyei 1. számú választókerületet vezető Szabó Sándor arcképe láttán felhangzott a „rohadék” kiáltás. E kudarcos élményt, a 9-9-re álló budapesti kerületi birkózás fájdalmát azonban a köztévé szerkesztői azonnal orvosolták az egyéni választókerületek országos, narancsos térképének bemutatásával. (A választás nemcsak az urnáknál, a pultoknál is a kormánypártiak felé billent: a fóti kézműves sör a Bálnánál 400 forintba került, míg a Madách téren a kormányváltó erők vert hadainak elhagyott sörpadjainál 450 forintot kértek egy korsó soproniért; az Együtt az Ország 2012-es sparhelten sült lepényeit is jobban vitték, mint az Együtt–PM-es lángost.)

Aztán jött Orbán Viktor és véle a mennyország, ámen.

false

 

Fotó: Narancs

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.