Rekeszek és kerekek – Jönnek a dobozos biciklik

  • Koller Gitta
  • 2015. május 10.

Veló Világ

A biciklis teherszállításé a jövő? A lelkesedés már megvan hozzá. Pénteken volt a Cargonomia nyitóbulija, nem is akármilyen.

A Dembinszky utcai happeninget szépszámú érdeklődő, zsíros kenyér, bioalmalé és nem bio sör fogadta, valamint az immár szokványos belvárosi „tájkép”: kissé lepusztult ipari udvar, benne a legkülönfélébb kerékpárok, alkatrészek, melyek egyúttal zajkeltésre is szolgálnak, apró virágágyás a betonon, rasztafrizurák, szandálok, mosolyok – hippimódra tuningolva.

false

 

Fotók: Marosvölgyi Máté képei

Mégis volt valami nagyon jellegzetes az egyébként újdonságnak kikiáltott kezdeményezésben. Az, hogy egymás után nőnek ki Budapesten a kerékpározás és a természetes, hagyományos életmód köré rendeződő, inkább a lelkesedés, mint az anyagi haszonszerzés fűtötte vállalkozások. Szatyorbolt, termelői és bolhapiac, bringás ebédszállítás, „szereldmagad” kerékpárosműhelyek. Ez utóbbiak feltérképezésében és belakásában a Kortárs Építészeti Központ „Lakatlan” projektje vállal tevékeny részt – ahogy most is.

A háttér nagyjából ez: évek óta központi téma a kerékpáros-kultúra fejlesztése, a jobb levegőért, az egészségért, a hangulatért… Bizonyos optikán keresztül úgy látszik, mintha mindenki nyeregben lenne, bővül az úthálózat, és a műhelyekben épülnek szállításra is alkalmas járgányok. Közben menő lett az újrahasznosítás, a jó és egészséges ételek. És hát van összefüggés is: kell egy csapat, akik megtermelik és elhozzák helyettünk.

false


Nos, egy év tervezgetés után ennek mentén lendült mozgásba a Cargonomia, ami spanyolviasznak tűnik, de jó értelemben, mert mi lenne velünk a rém egyszerű dolgok nélkül?

„A Cargonomia egy központ a saját készítésű teherbiciklivel kiszállított helybéli élelmiszer-forgalmazás, valamint a fenntartható városi, logisztikai megoldások számára” – mondják magukról, ami a lényeg, hogy mások mellett egy biokertészet (a zsámboki), egy budapesti pékség (az óbudai Pipacs) és fenyőszállítással induló cargós csapat (a Kantaa) állt össze, hogy organizálják az organikusat. Ahogy honlapjukon olvasható: „a közvetlenül a termelőtől származó élelmiszer-elosztás mellett a Cargonomia egy olyan logisztikai központ is, mely fenntartható városi közlekedési és teherszállítási eszközöket kínál: bérelhetsz vagy vásárolhatsz saját készítésű teherbringáink közül, vagy akár tanácsot is kérhetsz az ezzel foglalkozó tagoktól!

A Cargonomia ezen túl egy olyan közösségi vállalkozás, mely nyitott bárki számára. Olyan közösségi eseményeknek is helyet szeretnénk adni, melyek a fenntarthatóság, konvivialitás vagy a nem növekedés témái köré szerveződnek. Legyen az kerékpárszerelő műhely, raklapbútor-építő workshop, varrótanfolyam vagy bármilyen kulturális rendezvény, a lényeg, hogy az egészséges és fenntartható városi életmód feltételeit igyekezzenek megteremteni.”

false

 

A kerékpárok készítését és a szervizelést a Cyclonomia vállalta, akik minimális anyagi ráfordítással, teljesen benzinmentesen hoznak létre és tartanak fenn közlekedésre, szállításra alkalmas eszközöket, de fut néhány Hampi is a cargók között, amely az első magyar gyártású teherbicikli. Ahány járgány, annyiféle funkcióval és teherbírással rendelkezik.

A magyar résztvevők és ötletgazdák mellett francia, angol, amerikai akcentussal szólalnak meg a közösség tagjai a Cargonomia nyitóbuliján: évek vagy évtizedek óta Magyarországon élők és dolgozók, termelők és kutatók. Mindezt a fenntartható fejlődés, jobban mondva a nem növekedés jegyében.

Szép elképzelések, egy jobb jövő víziója lebegett péntek késő délután abban a kis udvarban. Minden bizonnyal a nagy egység képe jelent meg annak a két embernek a fejében is, akik rákötötték a biciklijüket az enyémre – kizárólag a közösségi érzés jegyében.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.