Megvan, kik kerülhetnek pozícióba az MTA ledózerolása után

  • narancs.hu
  • 2019. július 25.

Villámnarancs

Hvg.hu: ők irányíthatják az MTA-ról leválasztott kutatóintézeteket

Augusztustól érvénybe lép a Magyar Tudományos Akadémiát megalázó módon szétdaraboló törvény, amely a kutatóintézeteket egy miniszterelnöki döntéssel kinevezett vezető által irányított szervezetbe csatolja. Az MTA-t megcsonkító törvény, vagyis a Palkovics-terv szerint augusztus 1-től az MTA-tól elvett kutatóintézetek az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatba (ELKH) kerülnek.

Ezzel a kutatók közalkalmazotti státusza is megszűnik, de a kutatások függetlensége is megkérdőjeleződik. Emellett az MTA-nak át kell adnia (ingyenes használatra) több milliárd forint értékű székházait és az összes vonatkozó vagyontárgyát az új alapítványnak.

A hvg.hu megtudta, kik esélyesek az elvett kutatóintézeteket összefogó Eötvös Loránd Kutatási Hálózat irányító testületébe, amelybe az MTA és a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) is delegál tagokat.

A hvg.hu információi szerint a testületet Maróth Miklós Corvin-lánccal és Széchenyi-díjjal kitüntetett klasszika filológus, az MTA korábbi alelnöke irányíthatja.

Maróth Miklós és Orbán Viktor

Maróth Miklós és Orbán Viktor

Fotó: MTI

Az MTA jelöltjei:

  • Ádám Veronika idegtudományok, neurokémia, Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar, Orvosi Biokémiai Intézet
  • Bokor József MTA alelnök, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék
  • Borhy László ELTE rektor, Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézet Ókori Régészeti Tanszék
  • Borsos Balázs Ökológiai antropológia, MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet Etnológiai osztály
  • Freund Tamás MTA alelnök, neurobiológus, MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet
  • Pálfy Péter Pál matematikus, MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet


Az ITM jelöltjei:

  • Gáspár Péter irányításelmélet és járműirányítás, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék
  • Grüner György kísérleti fizika, University of California at Los Angeles Department of Physics and Astronomy
  • Horváth Zita, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár
  • Kellermayer Miklós
  • Mezei Ferenc fizika, MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, de az elmúlt évtizedekben Németországban dolgozott.
  • Sótonyi Péter (valószínűleg az Állatorvostudományi Egyetem rektoráról van szó)

Arról, hogy ki az a Maróth Miklós klasszika-filológus, és milyen viszonyt ápol Orbán Viktorral, a 2005-ös portrénkban olvashat részletesen:

A tudós hatalom - Maróth Miklós klasszika-filológus, orientalista pályaképe

Tudományos közéletünk erős embere, s a konzervatív katolikus szellemiség egyik legfőbb hazai letéteményese. Megannyi magas poszt betöltőjeként formális és informális hatalma jószerivel a bölcsészettudományok teljes körére kiterjed, s szintúgy a felsőoktatás tekintélyes hányadára. Az alábbiakban e plenipotens, ám a szélesebb közvélemény előtt szinte teljesen ismeretlen férfiú eddigi életútjának és elérményeinek bemutatására teszünk kísérletet.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.