Visszhang: film

A szakadár

  • 2021. október 6.

Visszhang

A közelmúlt komoly politikai botránya volt a szaú­di rezsimet és a királyi családot tényfeltáró riportjaiban támadni merészelő újságíró, Dzsamál Hasogdzsi barbár lemészárlása Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán.

Ismeretes, hogy egyes nagyhatalmak, bármennyire bizonygatják az ellenkezőjét, olykor saját törvényeiket is áthágva iktatják ki – teszik tönkre, börtönzik be, likvidálják (jégcsákánnyal kezdve novicsokon át a drónig bármivel) – rendszerük ellenségeit. Ebben az esetben nemcsak a gyilkosság példátlan bestialitása (megfojtották, feldarabolták, elégették a konzulátusra csalt újságírót) keltett világméretű felháborodást (a török rendőrség felderített minden apró részletet), de az a tény is, hogy mindezt profi titkosszolgálati szakemberek és államukat képviselő diplomaták tették – konkrétan a legfőbb hatalmat (a király helyett) gyakorló koronaherceg parancsára. Akinek véres kezét, ilyen-olyan konferenciákon, világmegmentő tanácskozásokon azóta is zavartalanul szorongatja megannyi, az emberi jogokért kevésbé befolyásos országok esetében fennhangon aggódó államférfi. 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.