Visszhang: könyv

Ács Dániel: Nem tudhatod – Egy tarkólövés meghamisítása

Visszhang

Az újságíró 2021-ben egy dokumentumfilmmel már bemutatta, hogy az 1940-es évek legsötétebb napjainak megismertetésében milyen hatásos eszköz a párhuzamos történetvezetés.

E könyvében három történetet is kapunk. Megismerjük a csendőrből lett irodalomtörténész, Dienes András munkásságát, aki nagy valószínűséggel név szerint is eljutott Radnóti Miklós gyilkosaiig. Párhuzamosan olvashatunk a költő halálának körülményeiről, majd abba tekinthetünk bele, hogy milyen módszerekkel építették fel a pártállami időkben Radnóti legközelebbi barátai a kultuszt az író élete és műve köré. A 180 oldalas könyv inkább amolyan bookazine, rengeteg képpel és látványosan sokféle betűtípussal, egy ültő helyünkben végig lehet olvasni, mégis annyi információval szolgál, hogy kicsit talán közelebb kerülhetünk a jelenlegi emlékezetpolitika revíziójához. Az ugyanis, hogy a hivatalos oktatás során is „elfelejtik” azt a tényt, hogy Radnótit nem németek vagy a titokzatos „fasiszták” ölték meg, hanem a későbbi kommunista terrorba is belesimult magyarok, nemcsak azt mutatja, hogy a múltban sajnos sokat hazudtak ebben a témában, hanem azt is, hogy a mostani narratíváink is milyen messze esnek a valóságtól – turulszobrostól, világháborús emlékművestől. A könyv az elnyomó rendszerek építőiről is árnyalja a képünk. Talán eljön az az idő, amikor az iskolákban is merünk beszélni mindarról, amit ez a remek könyv oly világosan és befogadhatóan tár elénk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.