Visszhang: könyv

Anders Roslund: Szép álmokat

Visszhang

Roslundot adnánk a kezébe. Annak, akit meg akarnánk kínozni.

A New York Times szerint a szerző „két dologban van otthon igazán: a sötét és az annál is sötétebb történetekben”. Meg a rövid mondatokban. Tesszük hozzá mi. „Belélegzett, majd ki. / Be. Ki. / Aztán lőtt.” A krimi a Névtelen lányok trilógia második darabja. Az első címe Kopp-kopp. Egy önállóan is olvasható thriller. Bestseller lett. Ez is. Mindkettőben élet és halál a tét. Nem viccelek. Roslund sikeres tévés személyiség. Már sok sikeres könyvet írt. Korábban a 2017-ben elhunyt Börge Hellströmmel. Ez miről szól? Egy Koppenhágától San Fransiscóig és tovább terjedő nemzetközi pedofilhálózat felgöngyöléséről. Ha a rövid mondatokon nem akadunk fenn, lehet élvezni. Vagy inkább izgulni, szorongani. Szorítani, hátha van igazság. A főszereplő Ewert Grens felügyelő régi ismerős a korábbi Roslundokból: zsarukávét iszik, kordbársony kanapéról tápászkodik fel, zsarufánkon él. Hatvan év körüli, magát okolja a felesége haláláért, hiperintelligens, állhatatos. Állandó segítője Piet Hoffmann, az egykori drogkereskedőből átvedlett informátor. Amúgy izgi, ahogy e svéd urak bekémkedik magukat a mocsokba. Meglátszik a sok kutatómunka is. De a szerző mintha nem mindig találná a szavakat, sokszor klisés is, ázott ponyvaszagú. Mégis érezhetően átjön valami jóravaló az egészből. A téma miatt is sokaknak eszébe juthat a True Detective nevetséges és zseniális mezsgyéjén dülöngélő első évada. De e könyv annyira azért nem működik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.