Visszhang: könyv

Artur Gębka: Apa üvege

Visszhang

Hogyan éli meg egy kisgyerek, ha valamelyik szülője (esetleg mindkettő) alkoholbeteg?

Ma már egyre több kicsiknek szóló könyv tematizálja ezt a nagyon fontos kérdést. A félelem, az idegenség és a különféle megküzdési stratégiák mélyén egy a közös: a gyermekek bizonytalansága, illetve az, hogy sokszor magukat hibáztatják a történtekért. Alapélményük a diszfunkcionális családban felnőtt gyerekeknek, hogy van valami, ami bekerül a lakásukba, az életükbe, ám erről a valamiről nem szabad beszélni. Gębka egyszerű és a szövegen következetesen végigvitt metaforát használ: a címben kiemelt üveget. Ez először csak egy kis semmi, ott van a kanapé mellett, aztán valahogy kinövi a szobát, és bekebelezi apát is, akit végül az egész család már csak az üveg torzításán keresztül lát. Ott ül apa az üveg mélyén, és a felesége és a gyereke sem tudja kihúzni onnan: apa immár megközelíthetetlen.

A történet maga nagyon egyszerű: egy szörnyű folyamatot látunk a kisfiú szemszögéből. Agata Dudek illusztrációi tökéletesek: a megnyugtatóan fekete-fehér világot hogyan színezi át az üveg zöldje, megmutatva, hogyan képes egyetlen dolog uralni az egész addig jól ismert univerzumot. Látjuk a fázisokat, ahogy anya megpróbál nem tudomást venni a betolakodóról, ahogy a kisfiú egyre inkább megérzi, hogy az, ami otthon történik, elszigeteli őket a „normális” világtól. Tudjuk, hogy nem egyszerű megküzdeni az alkohollal, keveseknek sikerül. Az Apa üvege mégis a remény könyve, amelyre a szenvedő gyerekeknek szüksége lehet.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.