Visszhang: tévésorozat

Az olajügynök

  • - ts -
  • 2025. január 29.

Visszhang

Mondjuk, olajügynök speciel egy sincs a Taylor Sheridan nevezetű gyárüzem aktuális műalkotásában, de ne legyünk túl szigorúak, a Főágazatvezető cím tényleg hülyén hangzana.

Az eredeti címben szereplő Landman pedig valami efféle, a helyi ügyek eligazítója egy közepes méretű társaság nyugat-texasi olajmezején, afféle termelésirányító, aki gondot visel a kitermelés zavartalanságára, úgy a helyi alvilág, mint a nyilvánvalóan szórakozásból okvetetlenkedő környezetvédők, helyi hatóságok és az önsorsrontó dolgozók tekintetében. Ilyetén a tízrészes dolgozat az egyszerre dúsuló és híguló sheridani életmű azon ágába sorolható, melyben egy híres színész – valahol a gyár névadójának szűkebb-tágabb lakókörnyezetében vagy a fantázia világában – elintézi a dolgokat. A Kingstown polgármestere (Jeremy Renner) egy képzeleti börtönvárosban a rabok, a fogva tartóik, illetve a polgári világ, a Tulsa királya (Sylvester Stallone) az oklahomai fűtermelők és a New York-i maffia dolgait igazítja el úgy, ahogyan itt Billy Bob Thornton olajozza az övéit. S mindegyiknek nyakán ott a család. Szóval nekik sem könnyű, szerencsére mindegyiknek arany a szíve és hatalmas a töke, melyet nem a nyakán hord, de még csak nem is a bokszeralsójában (bár azt szerintem mindét látjuk), hanem a lelke fenekin.

A műtörténeti előzményekhez képest szegény Billy Bobnak a leg­intenzívebb a családi élete, viszont neki állnak legjobban a vágóképek. Mint a lebukó nap fényétől vörösre festve szálló homok és a lankadatlanul bólogató olajkutak, míg a háttérben elszáguld egy ördögszekér.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.