Visszhang: folyóirat

BBC History – 2024. november

  • - barotányi -
  • 2024. november 6.

Visszhang

Izgalmas témát jár körül a történelmi ismeretterjesztésben utazó magazin legfrissebb száma: a korszakot kutató kiváló történészektől ismerhetjük meg a Horthy-korszak szélsőjobboldalának históriáját.

 Elvégre nyolcvan éve a magyar széljobb több irányzata is kipróbálhatta magát a kormányrúd mögött – rettenetesebbnél rettenetesebb eredménnyel. Bartha Ákos magyar fajvédőkről szóló remek dolgozata is tanúsítja, hogy az egymást követő jobboldali radikális generációk sokat tanultak egymástól, ám a történet logikája korántsem teleologikus: a korábbi szélsőségesek könnyedén válhattak kéretlen utódaik engesztelhetetlen ellenfeleivé, esetleg áldozatává, amit Bajcsy-Zsilinszky sorsa is jól példáz.

Paksa Rudolf tömörre szabott történeti áttekintéséből kiderül az is, hogy a fasiszta-nemzetiszocialista példaképek járszalagján formálódó magyar szélsőjobboldaliak még nem ettek egymás tenyeréből pusztán azért, mert ugyanott kerestek támaszt és szövetségest. Nem éppen tanulságok nélküli Kerepeszki Róbert tanulmánya sem arról, miként szocializálta és kondicionálta tagjait aktív, harcos zsidógyűlöletre a Turul Szövetség, mindeközben sajátos közösségi élményt is nyújtott az egyetemistáknak.

De Paár Ádám cikkéből kiderül az is, kiből lett nyilas a Kádár-kor magyar filmjeiben. Bár még számos izgalmas, nem is csak a fő témához tartozó írást tartalmaz a lapszám, mégis Mink Andrásét emelnénk ki, aki a Berkesi–Kardos exávós szerzőpáros Kopjások című kurzusregényének történelmi hátterét szálazza szét, szórakoztató alapossággal.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.