Visszhang: könyv

Covid: olyan, mint az influenza, csak halálosabb

  • - barotányi -
  • 2021. augusztus 11.

Visszhang

Másfél évnyi nyomasztó járvány­élet után mint egy falat kenyér, úgy hiányzott nekünk egy okos, szórakoztató, jól megírt könyv, amelyben végre elmagyarázzák nekünk, miért lett (és valószínűleg marad) oly keserves és még az eddiginél is kockázatosabb az életünk.

Négy okos és élvezetesen író kutató fogott össze: Kozák Eszter és Mokos Judit biológusok (a Koronavírus kisokos oldal szerkesztői), Kun Ádám evolúcióbiológus-ökológus és Rózsa Lajos biológus-ornitológus (mellesleg mesekönyv­író). Ők a feladatot egymás között szépen elosztva nem csupán a járvány természetének, de a természettudományok működésének megértéséhez is közelebb visznek minket. Céljuk a kórokozók és járványok tudományának mélyebb megértetése, amibe belefér az is, hogy röviden ismertetik, mit is csinál egy kutató, hogyan működnek a fertőző betegségek, hány típusú kórokozó fordul elő, és ezek miként váltanak gazdatestet, hogyan találnak (átmenetileg vagy véglegesen) új, meleg, élő otthonra, néha éppen bennünk. A cím merő irónia, hamar kiderül, hogy a szerzők elégtelennek tartják az efféle naiv összevetéseket. A könyv, számos érdemén felül igyekszik választ adni a pandémia kapcsán felmerülő kérdésekre: miért nem válnak be törvényszerűen a járványmatematikusok jóslatai (tán pont azért, mert komolyan veszik őket…), vajon náthaszerűvé szelídül-e a mostani pandémia, s miért hiszik el oly sokan a járványok okaival, terjedésével vagy éppen a vakcinákkal kapcsolatos összeesküvés-elméleteket?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.