Visszhang: koncert

Platon Karataev

Visszhang

Az Ördögkatlan fesztivál beremendi helyszíne kitűnő beszélgetésekhez, kamara-előadásokhoz.

Ott is a figyelmeztető felirat, hogy négyzetméterenként nem bír száz kilónál többet a színpad, néha aggódtam is a zenészekért, amikor egymás felé közelítettek. Eleinte a közönség is feszeng a rögzített padokon és a fűben, pedig erősen indít a zenekar, az Ex nihilo dübörgő mantrája szinte feltépne bennünket ültünkből. De aki feláll, visszahúzzák. Eleinte. Mert aztán nem lehet bírni, sőt épp egy lassabb tételnél robban a hangulat. Egy fiú bele­esik a kiszáradt tóba, a koncert felétől a színpad melletti teret is megtöltik az őrjöngők. „Üdv az árokban bulizóknak is” – jelzi az egyik frontember, Balla Gergely. A másik, Czakó-Kuraly Sebő már az elején elnézést kér, hogy nagyon beteg, alig van hangja. Ez nem érzékelhető, de talán épp emiatt is koncentrálnak túlzottan a vokálokra – hibátlanul. A legtöbb számot a tavaly megjelent Atomsról játszszák, a debütáló For Her’s című albumról sajnos kevesebb dalt hallhatunk, de a közönségkedvenc Elevator nem maradhat ki. Nemrég nyilatkozták, hogy komoly megerősítés számukra, hogy a szövegeiket – hiába angol nyelvűek – velük énekli a közönség. A legmélyebb, legszívszorítóbb dalok (Ocean, Aphelion) most is betalálnak. (Előző héten a Kobuci kertben volt szaxofonos is, ott másfajta volt a katarzis.) Aztán egy dal a hamarosan megjelenő, első magyar nyelvű albumukról is, amelyről elsőre az ugrik be, hogy tömény költészet és éteri emelkedettség. Nem túlzás: a Platon Karataev angol és magyar szövegekkel is az egymásra találás zenéje. Albumról albumra, koncertről koncertre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”