Visszhang: tánc

Horváth Attila és Kiss Rebeka Petra

A kimondhatatlan jókedv játéka

  • - sisso -
  • 2023. március 15.

Visszhang

Kiégés, sellők, társasjáték, tánc.

A különleges, szimbólumokkal teli darab zavarba ejtő őszinteséggel reagál a független előadó-művészet hazai helyzetére. A művészek egy szórakoztató, önmagukra folyamatosan reflektáló, a Tabun és a Gazdálkodj okosanon alapuló társasjáték keretében vallanak a szakmai lehetőségeikről. A megjelenített szituációk az előadók életeseményeiből nőnek ki, és a szabadúszás legkülönfélébb nehézségeit mutatják be tragikomikus jelenetekben. Valós időben zajlik a táncjáték, a háttérben pedig előre felvett videón a táncosok saját magukat instruálják: a felettes énjük irányítja az ösztönlényeket. Az előadók meghatározott számú lépést „hajtanak végre”, perfekt mozdulatokkal.

Fent a pénzt számolják: a meglévő alapból befizetik a havi adót, a külföldi munkák és reklámfilmek jelentik a pluszbevételt; a sérülések, támogatásmegvonások, pályázati határidő lekésése pedig a levonási oldalra kerülnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.