Visszhang: könyv

Kérdések és válaszok – Sport és politika

  • - barotányi -
  • 2025. március 26.

Visszhang

A Kérdések és válaszok sorozat új kötete történeti és szociológiai dimenzióból is vizsgálja tárgyát, az élsportot, nem feledkezve meg a téma bűnügyi vonatkozásairól sem.

A Takács Róbert szerkesztette könyv több mint száz kérdésre született válaszcikkeit, a sorozatban immár megszokott módon, logikájában is jól követhető, sűrű kereszthivatkozások kötik össze. Az egyes bejegyzések szerzői (akik között megtaláljuk a korábban rendszeres Narancs-szerző Szegedi Pétert, akárcsak Baráth Katalint, Bolgár Dánielt vagy Feitl Istvánt) igyekeztek szembenézni a folyton átpolitizált magyar sportélet kritikus kérdéseivel is. Például megerősítik emlékeinket: fociban tényleg csak négyszer vertük meg a szovjeteket (habár a könyv sugallatával szemben először pont Puskásék, közvetlenül az ’56-os forradalom előtt, Moszkvában), de nem azért, mert le kellett feküdnünk nekik. Papp Lászlónak viszont tényleg néhány vonalas óbolsevik funkci miatt kellett abbahagynia a profi bokszkarriert, és politikai akaratból lett végül Magyarországon is Forma–1-es futam. Számos bejegyzésben foglalkoznak a nők dominálta sport­ágak, a női sportolók történetével, és persze azzal is, hogy mely sportágakban zavarta a feltüzelt nők látványa a finnyás férfitekintetet. A remek könyv számos színes adalékkal is szolgál, amelyekből kiderül az is, hogy nem csak a westernfilmek rajongói sajnálhatják, hogy minden erőfeszítés dacára sem vált olimpiai sporttá a viaszgolyóval űzött pisztolypárbaj.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.