Visszhang: képregény  

Kevin J. Anderson – Brian Herbert – Frank Herbert

Dűne, 1. kötet

  • - kg -
  • 2021. augusztus 11.

Visszhang

Mizu az Arrakison? Még mindig olyan sokért adják a melanzsot? Fennforgás van az Atreides-házban? Paul cv-jébe új skillek kerültek? És látott valaki ma már homokférget?

Örömmel és nem kevés megnyugvással jelenthetjük, hogy minden a régi Frank Herbert Dűnéje körül. Az író fia és annak szerzőtársa most épp egy képregény (keménytábla, gra­phic novel) formájában színesítik tovább az atyai örökséget. Céljuk (pontosság, szöveghűség) megmosolyogtatóan nemes, borítójuk (Bill Sienkiewicz munkája) műalkotást sejtet, míg a belív… Nos, a képkockák (Patricia Martín és Raúl Allén rajzai) a piacon elérhető legmívesebb rutin ékes bizonyítékai. (És egy kötet nem kötet, jövőre jön is a második, egy ekkora műnél az csak természetes.) A klasszikusok képkockákra bontásának védelmében annyit elmondhatunk, hogy már Az eltűnt idő nyomában is kapható képregényben: csodás műtárgy, öröm lapozgatni, csak olvasni ne kelljen. A Dűne-képregény ebből a szempontból középutas vállalkozás, a szövegbuborékokba szorult szavak kiolvasása sem tűnik elfecsérelt időtöltésnek, talán még Proust is helyeselné. De vajon mit szólt volna Thomas Mann, hogy A varázshegyre csak 12 kocka jutott? Igaz, az Élet és Irodalomban ’64-ben megjelent comic strip persze inkább paródia volt. Szép kísérlet lenne ugyanennyi kockában visszaadni a Dűnét, de az se lett volna semmi, ha az első magyar kiadás (1987) borítójának tervezője, Bánfalvy Ákos rajzol egy Dűne-képregényt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.