Visszhang: koncert

Kiss Llászló és Röhrig Géza: Vagy sehol

Visszhang

„Nem fér a seggem a játszótéri hintába” – ismételgeti makacsul a szinkopált bluesdallamot Röhrig Géza, de ezután már nem zenél, csak felolvas.

Verseket az Angyalvakond című kötetből, és részleteket egy készülő regényből, amely akár jó is lehet majd; a kiragadott szemelvények városbéli szédelgésekről, hídugrásról, emigrációról szólnak.

Az biztos, hogy ha a költők nem is fogadták be maguk közé Röhriget – gyanúsan sok dolgot csinál ugyanis a halottmosástól a filmszereplésig –, előnye van velük szemben: tud színpadra állni és hangot adni a saját szövegeinek. Kiss Llászló, az URH és az Európa Kiadó egykori alapító tagja két éve szervezte meg Barabás Béla gitárossal, Vajdovich Árpád basszusgitárossal, Kerek Norbert billentyűssel és Libertényi Péter dobossal a bandát, amelyet ezen az estén hallottunk. Csak éppen nevük nincs még – fut a Kissék és a Kiss Singers, de hát csak eszükbe jut jobb.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.