Visszhang: film

Marguerite, a számok szerelmese

  • 2024. május 15.

Visszhang

A filmben nagy táblákat írnak tele egyenletekkel, és csak úgy röpködnek a híres matematikusok és sikeres levezetéseik.

A fő téma mégsem az a nézőelüldöző szakmai kérdés, hogy vajon sikerül-e igazolni egy több száz éves ún. sejtést (a filmben igen, a valóságban nem), hanem az önbizalom és a bizalom, a kihasználás és az autonómia kérdése.

A diploma előtt álló lány briliáns elme, de a számok világán kívül nem találja helyét, emberi kapcsolata csak az őt felkészítő, saját pályafutása sikereivel elégedetlen, ezért megdicsőülni mentoráltjaiban óhajtó professzorával van. Aki jobban bízik másik tanítványában, az mégiscsak egy fiú, lám ő hívja fel a figyelmet a lány nyilvános diplomavédésekor elkövetett súlyos hibájára – amit éppen e prof által nem ellenőrzött, téves képlet miatt vét. A kudarcért felelősséget nem érző supervisor ezek után lepasszolná egy kollégának a lányt, ám a megalázott növendék hátat fordít a tudományos életnek, vállalva a tetemes mennyiségű ösztöndíj visszafizetését – miből is? Kiderül, hogy a nagyon specifikálódott matematikai gondolkodás korántsem használhatatlan a mindennapi életben: a pénzért játszott madzsong nem csak megélhetést biztosít, de új megközelítést is az elrontott levezetésnek. Kiderül továbbá, hogy nincs reménytelenül elidegenedve hősnőnk az embe­rektől sem, még közelíteni is tud egykori riválisa és bírálója felé. Hát van annál szebb, mint amikor egy jóízű vacsora után fiú és lány szemében buja fény gyúl és rohannak haza, hogy képleteket rajzoljanak a falra?

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.