Visszhang: tévésorozat  

Mise éjfélkor

  • SzSz
  • 2021. október 13.

Visszhang

Fiatal pap érkezik az isten háta mögötti zárt közösségbe – ugyanakkor, amikor a börtönből szabadult tékozló fiú hazatér.

Két, ősrégi toposz adja a Mise éjfélkor alapját, de akad még, ahonnan ezek jöttek: hamis próféták, szélsőséges vakhit, túlvilági szárnyas lény és pestisként terjedő kór. A hétrészes minisorozat bibliai és horrorfilmes klisék tárháza, amelyek közül egyik sem tartogat forradalmi újdonságot – épp csak koherensen és szépen beszél a leg­elcsépeltebb dolgokról is.

Mike Flanagan az apró drámáktól és indie horroroktól indulva jutott el a Stephen King-adaptációkig, s a netflixes horrorsorozatokig. A Hill ház és a Bly udvarház szelleme még adaptációk voltak, a Mise éjfélkor már saját ötlet. A rendező napjaink kevés horrorauteurjainak egyike: jellegzetes képi világú filmjeiben és sorozataiban a család, a remény és a boldogság témáit boncolgatja újra és újra – a rémisztgető felszín alatt azonban mindig akad valami extra réteg.

A Mise éjfélkor nem könnyű néznivaló, a történet lassan bomlik ki, de végig érdekfeszítő marad. A sztori – mely legalább három-négy zsánerbe belekóstol a véres finálé előtt – a hit körül forog: általa ismerjük meg Crockett Island lakosságát, akik ilyen-olyan módon, de mind a megváltásra várnak. Amikor érkezik valaki, aki ezt kínálja, kevesen hezitálnak. Flanagan azonban a nézőnek nem kínálja fel a választás lehetőségét, a Mise éjfélkor inkább egy ködös borzalomba tekert csodás ars poetica, mint egy csavaros, talányos horror, de így is épp elég gondolkodni valóval szolgál.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.