Visszhang: tévésorozat  

Mise éjfélkor

  • SzSz
  • 2021. október 13.

Visszhang

Fiatal pap érkezik az isten háta mögötti zárt közösségbe – ugyanakkor, amikor a börtönből szabadult tékozló fiú hazatér.

Két, ősrégi toposz adja a Mise éjfélkor alapját, de akad még, ahonnan ezek jöttek: hamis próféták, szélsőséges vakhit, túlvilági szárnyas lény és pestisként terjedő kór. A hétrészes minisorozat bibliai és horrorfilmes klisék tárháza, amelyek közül egyik sem tartogat forradalmi újdonságot – épp csak koherensen és szépen beszél a leg­elcsépeltebb dolgokról is.

Mike Flanagan az apró drámáktól és indie horroroktól indulva jutott el a Stephen King-adaptációkig, s a netflixes horrorsorozatokig. A Hill ház és a Bly udvarház szelleme még adaptációk voltak, a Mise éjfélkor már saját ötlet. A rendező napjaink kevés horrorauteurjainak egyike: jellegzetes képi világú filmjeiben és sorozataiban a család, a remény és a boldogság témáit boncolgatja újra és újra – a rémisztgető felszín alatt azonban mindig akad valami extra réteg.

A Mise éjfélkor nem könnyű néznivaló, a történet lassan bomlik ki, de végig érdekfeszítő marad. A sztori – mely legalább három-négy zsánerbe belekóstol a véres finálé előtt – a hit körül forog: általa ismerjük meg Crockett Island lakosságát, akik ilyen-olyan módon, de mind a megváltásra várnak. Amikor érkezik valaki, aki ezt kínálja, kevesen hezitálnak. Flanagan azonban a nézőnek nem kínálja fel a választás lehetőségét, a Mise éjfélkor inkább egy ködös borzalomba tekert csodás ars poetica, mint egy csavaros, talányos horror, de így is épp elég gondolkodni valóval szolgál.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.