Visszhang: lemez

Németh Róbert: Vihar után az ég

  • - minek -
  • 2022. december 14.

Visszhang

Németh Róbert zenészként, íróként, újságíróként is ismert.

Viszonylag későn, a Heaven Street Seven, majd a Pegazusok Nem Léteznek zenekarok feloszlása után kezdett saját dalokat írni, első szólólemeze 2019-ben jelent meg. Annyira belejött, hogy az idei Vihar után az ég már a harmadik szólóalbuma. Hitvallása szerint a zenekészítéshez saját zenekar is dukál, alakult is egy izgalmas formáció körülötte, amelynek tagjai jó számokat írnak, és kiválóan el is játsszák azokat. Martinkó Tamás (ex-Pluto) gitárjátékát élmény hallgatni, Michael Zwecker (ex-Kispál és a Borz) remek dobos, akinek a játékában mindig van fantázia, Kalmár Tibor (Anton Vezuv) basszusjátéka pedig finom grúvokat kölcsönöz a daloknak. Főleg producerként-hangmérnökként dolgozott még a lemezen a régi alkotótárs Lázár Domokos, több szerzeményben közreműködik a billentyűs Nagy Szabolcs és a trombitás Subicz Gábor is. Már ennyiből is lehet sejteni, a lemezt meghallgatva mégis meglepődhetünk, hogy milyen sokféle zene, mennyi harmónia fér alig tucatnyi számba. Németh keserédes, néha szomorkásan nosztalgikus, hol szürreális, máskor már-már szo­cio­grafikus szövegeihez és az ezekhez passzoló előadói tónusához érzelmekkel és hangulatokkal teli, csilingelő vagy éppen zúzósabb gitárhangokban gazdag zenei öltözet illik. A figyelmes hallgatóknak nem csak a vállalt és rajongott angolszász indie/gitárpop elődök juthatnak az eszébe, de akár a Balaton együttes is. A Vihar után az ég az év végi hazai lemeztermés egyik kellemes meglepetése: jólesik végighallgatni és elmerülni benne.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.