Visszhang: film

A karácsony szellemében

  • SzSz
  • 2022. december 14.

Visszhang

Azt, hogy a decemberi ajándékozás és az egész Mikulás-legenda egyetlen nagy globális üzlet, amelyet az Északi-sarkról irányítanak, a Télaputól a Polar Expresszig egy rakás filmből megtanulhattuk.

Sean Anders musicaljéből az is kiderül, hogy napjainkban a karácsony szelleme(i) hasonló manufaktúrakeretek között működnek.

Míg itthon az év végi ünnepek egyet jelentenek az Igazából szerelemmel és a Reszkessetek, betörők!-kel, addig a tengerentúlon főleg Az élet csodaszépet és a Mi a manó?-t játsszák rongyosra a tévék – A karácsony szellemében leginkább e kettő keverékének tekinthető. Egyrészt az előbbihez hasonlóan Dickens Karácsonyi énekét dolgozza fel, másrészt a show-t az utóbbi főszereplője, Will Ferrell lopja el. Ő alakítja a jelen karácsony szellemét, aki társaival együtt megkísérti, majd megtéríti a fukar, önző, lelketlen embereket. Ilyen Ryan Reynolds figurája, Clint Briggs is, aki természetesen marketingesként rontja meg a világot, és keseríti meg kollégái életét. Egy rakás viccesnek szánt, spontán dalolás után kiderül, hogy Clint mégsem olyan menthetetlen, a jelen karácsony szelleme pedig mégsem olyan makulátlan alak, s így még az is kérdésessé válik, kinek a fantáziájában járunk tulajdonképpen.

A karácsony szellemében Ryan Reynoldstól szokott módon tolja arcunkba a jófejeskedést: szereplői úgy fakadnak dalra, hogy előtte ők maguk jegyzik meg, hogy milyen kellemetlen az ilyesmi; majd a Szellemes karácsonyt citálva ők is arra a következtetésre jutnak, talán ideje lenne hagyni, hogy Dickens békében nyugodjon a sírjában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.