Visszhang: könyv  

Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

  • Gondos Mária Magdolna
  • 2021. december 1.

Visszhang

Kertészkedő hangyák, „liftező” ölyvek, virágillat és jégeső 

A könyv a kertről szól. Az amatőr és gyakorlott kertészkedők mellett mindazokat megszólítja, akiket a természet kis csodái mellett a nagy evolúciós és asztronómiai összefüggések is érdekelnek. Nem tipikus kertészeti kézikönyv ez, inkább arról a látszólagos paradoxonról beszél, hogy minél közelebb áll egy megművelt kert a természetes állapotához, annál fenntarthatóbb és annál kevesebb vele a nyűg. Ehhez azonban ismerni kell a föld alatti és feletti történéseket, meg kell tanulni a jeleket, amelyekből például a pontos időjárás is kiolvasható. Mennyit kell öntözni? Mikorra várható, és mikor enged fel a fagy? Miért örüljünk jobban a vakondnak, mint a nyestnek, és hogyan kössünk külön­békét a kerti fákkal? A szerző gyakorlott előadó, aki a tudományos szakszavakat is közérthetően magyarázza el (az olyanokat, mint például az intercepció, azaz esernyőhatás, amitől szárazabb a talaj a fák alatt), de a régi vágású jópofaság sem áll tőle távol: „Szigorúan véve nyáron is esik a hó.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.