Visszhang: könyv

Simon Tamás: Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak

  • - barotányi -
  • 2025. január 29.

Visszhang

Kevés nagyszerűbb dolog akad ezen a világon, mint az éjszakai csillagos eget bámulni – pláne, ha az ember tudja is, mit lát odafenn.

Csak tiszta égbolt és minél kisebb fényszennyezés kell hozzá; a feltűnőbb égitestek még a város közepén, az utcák kivágatában is látszódnak. És jól jön még egy olyan remek könyv, mint ez, amely a kíváncsi kiskamaszok (ők az elsőrendű célcsoport) és a nagyobbacska olvasók számára is érthetővé teszi, miért oly lenyűgöző az égi látkép, és segít elgondolkodni azon is, mennyiben szabja meg létünket a kozmosz rendje.

A könyv hét és még plusz egy történetbe rendezi, hogy mit kell tudnunk a csillagok mozgásáról, a kozmosz történetéről, a naptár kialakulásáról, meg persze arról is, miért pont hét napja van a hétnek, és melyik a Nap napja. A történetekből kibontakozik, mekkora léptéket jelent a földi élet, pláne az ember feltűnése és (talán) kérész­életű uralma a kozmikus időben mérve, honnan jön az anyag, amelyből vétettünk, és persze előkerül a gyötrő kérdés is: vajon egyedül vagyunk-e a világegyetemben? Ráadásként a gyakorló középiskolai tanár szerző előveszi a régi rejtélyt: vajon mi lehetett a betlehemi csillag, s több szempontból is meggyőző választ ad. A remek stílusban megírt, olvasmányos könyv erényei közé tartozik, hogy szépen és értelmező módon illusztrált, ami a rajzoló Ónya-Oláh Dóra érdeme. Ráadásként egy kezdők számára remekül használható, kétoldalas csillagtérképet is tartalmaz: külön a későn beköszöntő nyári, illetve külön a korai téli estékre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”