Először a szűkebb környezetünkben előforduló kihívásokról, a családi és baráti kapcsolatokról olvashatunk (Én). Ezeket a társadalmi beilleszkedést tárgyaló (Én és a világ), végül pedig a hit (Én és a természetfeletti) alapkérdéseit feszegető történetek követik. A több mint negyven rövid elbeszélést tartalmazó kötet kifejezetten izgalmasan indul, de amikor a klasszikus népmesei elemek más kultúrák hagyományaival, például a görög mitológia elemeivel találkoznak, a látókör némileg beszűkül.
Ez leginkább a meséket követő, gyakran kifejezetten didaktikusra sikeredett kis összefoglalókban érhető tetten. A terv szerint a közös gondolkodást ösztönző koncepcióból ezáltal éppen a különböző megfejtések lehetősége vész el. Ráadásul e magyarázatok a legtöbb esetben hívő keresztényi szemszögből értelmezik a történeteket. Noha a konkrét bibliai párhuzamok általában csak lehetőségként merülnek fel, mégis ez a világmagyarázat dominál. A szerző arra sem hajlik, hogy a királyok és királyfiak középkori hierarchiáját női főszereplőkkel törje meg.
A legjobban sikerült szövegek a természeti jelenségekhez kapcsolódnak. Ilyen például a görcsösen teremni akaró fügefa vagy a mogyoróbokrot kisegítő diófa meséje. Sokat dobnak a köteten Gyetkó Krisztina ízléses, fejezetenként változó, tematikus színskálával operáló illusztrációi is. Jó érzés kézben tartani ezt a kétségtelenül szép válogatást, ám érdemes előre alaposan átlapozni, hogy kiderüljön, valóban olyan „iránytűvel” tájékozódik-e, amilyennel mi is szívesen útnak indítanánk a gyermekünket.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!