Visszhang: film

Tina

  • 2021. november 3.

Visszhang

Ha valamely internetes keresőbe beírjuk a „Tina” szót, a program automatikusan azzal folytatja, hogy „Turner”.

Mintegy 85 millió találat mutat a könnyűzene történetének legsikeresebb énekesnőjére. Van-e hát még valami, amit nem mondtak el életéről újságcikkek, interjúk, könyvek, filmek? Nem igazán. Mégis indokolt egy – ezúttal mozgóképes – biográfia keretében végiggondolni nem csak az életút külső történéseit, de a rejtettebb belső folyamatokat, illetve az előadóművész dalainak és személyiségének hatását (akár jelentős társadalmi folyamatokra is: TT megszabadulása abuzív férjétől, s az átélt szenvedések nyilvános kimondása konkrét előképe a #metoo mozgalomnak). Rá lehet csodálkozni az ismerni vélt, ám az életút részleteinek kontextusában mélyebb értelmet nyerő dalokra, s azok személyes érintettséget sugárzó, szuggesztív előadásmódjára, az énekesnő archív felvételeken is átjövő, hihetetlen energiájára. A tényre, hogy válása és művészi értelemben is önálló útra lépése után akkor érte el átütő sikereit, amikor mások karrierje már leszálló ágba szokott kerülni. Egy 50 éves előadót neveznek a legszexibb énekesnőnek (joggal), akinek egyetlen (igaz, legnagyobb) koncertjén 180 ezer ember őrjöng? Tina Turner minden rekordot megdöntött, minden sikert learatott – a film azonban nem erről szól. Hanem alapvető emberi érzésekről, tapasztalatokról: szeretetvágyról és a sérelmeken, bántáson (belső munka, spirituális támpontok megtalálása és az átélt hatások művészetté transzponálása segítségével) felülemelkedő bölcs megbocsátásról.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.