Visszhang: film

Tőrbe ejtve – Az üveghagyma

  • SzSz
  • 2023. január 4.

Visszhang

„Looking through a glass onion” – énekli John Lennon a Beatles White Albumán.

A Glass Onion Lennon válasza volt azoknak, akik túl sokat láttak bele számaikba és dalszövegeikbe, például visszafele játszva kutattak jelek után a Sgt. Pepper’s lemezen – egy szórakoztató, direkt nyakatekert Beatles-szám a Beatles-számokról.

Rian Johnson az allegóriából szórakoztató krimit faragott. Már az első rész is posztmodern főhajtás volt Agatha Christie előtt, a folytatásban pedig csak továbbnőtt az öntudat: Az üveghagyma Lennonék után szabadon egy gyilkossági rejtély a gyilkossági rejtélyekről. A műfaj minden elcsépelt kliséje megtalálható benne az álhaláltól kezdve az ikertestvérig, mindez ráadásul direkt színpadias módon megrendezve, harsányan túljátszva. A helyszín ezúttal egy görög luxussziget, ahol a megalomán strartupvezér/tech-guru/Elon Musk-hasonmás kiruccanást szervez gazdag és befolyásos barátainak. Akad divatguru, képviselő és férfijogokat védelmező influenszer is, mindannyian a vezértől függnek, hiszen pénzük és hírnevük is a mocskos véd- és dacszövetségükön alapszik. Ide csöppen Daniel Craig Benoit nyomozója, aki az egész hétvégére tervezett rejtélyt kettő perc alatt oldja meg, mikor azonban valaki valóban elhalálozik, kezdődhet a valódi nyomozás.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."