Visszhang: film

Űrkadét

  • SzSz
  • 2024. július 31.

Visszhang

A magyar diákok a folyamatosan rothadó oktatási rendszerben igyekeznek pluszpontokat gyűjteni és nyelvvizsgát szerezni.

Reménykednek abban, hogy a választott szakuk megéli a szeptembert, egyetemük pedig túléli az alapítványi bűvészkedést, s utána még elhelyezkedniük is sikerül. Addig az Egyesült Államokban elég egy inspiráló kifejezésekkel teli, csengő hanggal felolvasott jelentkezési levél – legalábbis a filmekben. Az ilyenek jelentik ugyanis a belépőt a legmenőbb egyetemek mellett a legmenőbb munkahelyekre is, most például a NASA-hoz, amely új jelölteket keres űrprogramjába. Hősünk, Rex eszes, de egyszerű floridai lány, aki anyja halála miatt az egyetemet is kihagyta, de nem felejtette el az álmát: eljutni az űrbe. Erre gondol, miközben egy tengerparti bárban kevergeti az italokat, és erre gondol akkor is, amikor levélben jelentkezik a NASA felhívására. Barátnője feltuningolja jelentkezését, tudományos végzettséget, pilótamúltat hazudva neki, Rexet pedig be is hívják a legjobbak közé.

Mindezt körülbelül annyira kell komolyan vennünk, mint ahogy hangzik. A gyerekcsatornák humora keveredik itt az Insta-filterekkel és a Canva-látványvilággal, miközben a jobb sorsa érdemes Emma Roberts (Eric Roberts lánya, Julia Roberts unokahúga) egyszerre próbálja hozni a suttyó floridai és a talpraesett szomszédlány sztereotípiát. Mire kiderül a turpisság, már rég bebizonyította rátermettségét, s amikor társai bajba kerülnek, hozzá fordulnak segítségért. Mindez nem kevésbé fantasztikus, mint az, hogy hamarosan mi is embereket küldünk az űrbe.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.