A Fontaines D.C. a körülmények ellenére is nagyobb bulit csinált a Barba Negrában, mint tavaly a Szigeten

Zene

Megnéztük az ír zenekar első önálló magyarországi fellépését. Bár a kezdés előtt bőven akadtak kételyeink, a koncert végül egyértelműen kárpótolt a helyszín és a szervezés hiányosságaiért.

A tavalyi Sziget legjobban várt koncertje számomra egyértelműen a Fontaines D.C. fellépése volt a nagysátorban, minden körülmény adott volt ahhoz, hogy felejthetetlen buli legyen. Alig két héttel voltunk a zenekar negyedik lemezének megjelenése előtt jártunk, amiről akkor már több, kifejezetten erős klipes dal is napvilágot látott, a tízéves karrierje során fokozatosan építkező dublini posztpunk csapat pedig épphogy elkezdett egyre népszerűbbé válni mainstream körökben is. Mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy a tavaly nyári szezont a Glastonbury Park színpadának headlinereként indították, ahogy a Szigeten is kiemelt idősávban szerepeltek – a szigetes koncert mégis egészen váratlan csalódást okozott.

Nem mintha rosszul szólt volna, vagy ne lett volna jó a hangulat a nézőtéren. Ellenkezőleg, a friss szerzemények és a kihagyhatatlan darabok egyaránt kiválóan működtek élőben, a közönséget ráadásul folyamatos mozgásban tartották a honfitársaik sikerét ünneplő ír rajongók. A zenekar tagjai azonban mintha semmit sem érzékeltek volna ebből a lelkesedésből. Kedvetlenül és fáradtan teljesítették a kötelezőt, Grian Chatten énekes az esti sátras koncert ellenére is sokáig napszemüvegben maradt, visszafogott mozgásával pedig meg sem próbált átlépni a színpad képzeletbeli negyedik falán.

Ilyen felemás tapasztalatokkal, valamint az elmúlt tíz hónapban sokat pörgetett Romance című negyedik album izgalmasabbnál izgalmasabb dalaival a fülemben szálltam fel a hévre szombat este, hogy kizötyögjek Csepelre az FDC első önálló magyarországi koncertjére (kritikánk a lemezről itt). Ahogy azt többen megjegyezték a túlzsúfolt kocsiban, néha valóban olyan érzés fogta el az embert, mintha máris augusztus lenne, és a Hajógyári-szigetre igyekeznénk. Csak remélni tudtam, hogy nem ér újabb csalódás egy másik szigeten is.

Igazán aggódni persze csak akkor kezdtem, amikor megérkeztünk a lassan három éve az észak-csepeli ipartelepek között működő Barba Negrába. Noha viszonylag sokan akartunk egyszerre bejutni, kifejezetten gyorsan haladt a beengedés, mivel a budapesti rendezvényhelyszíneken megszokott gyakorlattal ellentétben a legminimálisabb biztonsági ellenőrzésre sem vesztegették az időt.

Ennek ellenére a hosszas sorbanállás mégsem maradt ki az estéből. Amit megspóroltunk a beengedésnél, többszörösen bepótoltuk a pultoknál. A láthatóan és hallhatóan sok külföldit vonzó esemény szervezői mintha egyáltalán nem lettek volna felkészülve ennyi ember fogadására. A lepukkant konténermosdók és az italpultok előtt már közel egy órával a kezdés előtt végtelennek tűnő sorok kígyóztak. Csak a Red Stage sátra előtti külső pultnál várakozva sikerült belehallgatni a NANANA nagyjából félórás műsorába, akik a koncertjüket mindössze három nappal korábban lemondó Jadu Heart helyére ugrottak be, ám utolsó pillanatban leakasztott magyar előzenekarként is remekült helytálltak a nagyszínpadon. Tíz perccel az FDC színpadra lépése előtt végül letettem arról, hogy italhoz jussak, és inkább elindultam a sátorba, ahol a benti pultok a nézőteret szinte faltól falig keresztben átszelő újabb sorain átverekedve magamat egészen elöl sikerült helyet találni, ahová a sörükre nálam jóval elszántabban vágyakozók tömegei miatt addig csak kevesen merészkedtek.

 
Forrás: Facebook/Barba Negra

Bár számos körülmény szólt ellene, a koncert végül egyértelműen kárpótolt a helyszín és a szervezés hiányosságaiért. A Romance lassan építkező, a feszültség fokozására szánt címadó dala nemcsak a lemez, de egy koncert elindítójaként is tökéletesen működik, a grandiózussá kinyíló, különböző zajokkal és sejtelmes billentyűdallamokkal operáló csúcspont pedig olyan erővel lökte át az egyre hangosabb közönséget a 2022-es Skinty Fia egyik leglendületesebb számába (Jackie Down The Line), hogy egyértelművé vált, nem nagyon lesz megállás. A koncert első dalai közben az is kiderült, hogy ha a helyszíni infrastruktúra többi elemének színvonala nem is, a hangtechnika minősége kétségtelenül alkalmas a nagy nemzetközi produkciók fogadására. A zenekar viszonylag sűrű, olykor egyenesen zavaros hangképe, az összes létező effekten átküldött gitárokra, valamint az analóg berendezések gyakori gerjedésére is építő alapok nem fogtak ki a keverésen, minden hangszer tökéletesen és érthetően szólt, ahogy az ének is megtalálta stabil helyét a zene szövetében.

Annak ellenére, hogy az FDC jelenleg futó turnéjában egymást váltják az önálló és a fesztiválos koncertek, a zenekar most határozottan jobb formában volt, mint tavaly augusztusban. Noha Grian ezúttal is napszemüvegben és egy kinyúlt pulcsiban lépett színpadra, előbbi már a harmadik szám környékén lekerült róla, egyre bátrabban kereste a szemkontaktust az első sorokban álló rajongókkal, nem sokkal később pedig már szinte minden dal közben tett legalább egy kört a színpad peremén, ahol a mélynyomókra ki-kilépve hergelte a tömeget.

A műsor gerincét természetesen a legutóbbi lemez anyaga adta, tíz szerzemény hangzott el a Romance-ról, amelyek közül kettő (Before You I Just Forget, It’s Amazing To Be Young) ráadásul csak az idén tavasszal megjelent deluxe verzión szerepel. A közönség azonban ezeket is ugyanolyan kitörő lelkesedéssel fogadta, mint a sokkal nyersebb, korai darabokat (Big, Boys in the Better Land) vagy az Írországhoz címzett keserédes ódát, a visszataps utánra időzített I Love Yout. A dalok közötti kommunikációt most sem vitték túlzásba a zenekar tagjai, néhány „Free Palestine!” felkiáltást leszámítva a szusszanásnyi szünetek leginkább gitárcserével teltek. Igaz, az este hangulatához jobban is passzolt ez a fajta kissé flegma, összességében mégis inkább elegáns távolságtartás, mint bármiféle kényszeres jófejkedés. Ez persze nem is annyira meglepő, hiszen az FDC dalszövegeiben előszeretettel megidézett James Joyce óta tudjuk, hogy a dubliniak meglehetősen maguknak való emberek.

Barba Negra, 2025. június 21.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.