Ezek a legjobb kormánykritikus dalok az Orbán-rendszer leváltásáról

Zene

Összeszedtük a legjobb öt dalt, amit érdemes meghallgatni, ha esetleg már nagyon várja az Orbán-kormány bukását. Rendszerváltó dalok az elmúlt évekből, a cikk végén bővített lejátszási listával! 

Az elmúlt hetekben a honi könnyűzenei szcéna egyes tagjai is nyíltan kiálltak Orbán Viktor rezsimje, kommunikációja, vagy legalább a közbeszéden eluralkodó fröcsögés és gyűlölködés ellen, így elkezdtünk agyalni, hány dal jut eszünkbe, ami így vagy úgy, de a rendszer végét kívánja, azt kritizálja. Persze adja magát Krúbi és a koncertjein elmaradhatatlan "Mocskos Fidesz" skandálás, vagy Majka idén januárban kiadott Csurran, cseppen című, és elég nagy visszhangot kiváltott száma, de ennél azért sokkal színesebb a paletta.

Az alábbiakban szubjektív lista következik a szerintünk legjobb rendszerváltó, kormánykritikus dalokból. Szempont volt a szöveg és a zene is, meg persze az, hogy a szerzőnek mi tetszik és mi nem, ezért sajnos Krúbi mellett a fiatal és nem annyira fiatal rappergeneráció sem kapott helyet az ötös listán. A világbéke érdekében viszont a Magyar Narancs összeállított egy rendszerváltó műsorlistát, így aki nehezen bírja ki jövő tavaszig, az hallgassa addig nyugodtan a cikk végén található lejátszási listát, hátha gyorsabban pörögnek a napok.

5. Azahriah, Queen Omega: Four mood 2

Lehet szeretni és nem szeretni, tény, hogy Azahriah öt perc alatt el tud adni akárhány jegyet, és háromszor meg tudja tölteni az MVM Dome-ot. A listára ötödikként felkerült dal 2023-as, a YouTube-on 3,8 millió megtekintésnél jár. A szokásos dallamvilág és magyar-angol keverék szöveg jellemzi a Four mood 2 című dalt, szokás szerint koncentrálni kell, hogy a szöveget követni lehessen.

Azi és QO mellett feltűnik a dalban Orbán Balázs is klasszikussá vált mondatával: „Aki uralja egy adott ország médiáját, az uralja annak az országnak a gondolkodását, és azon keresztül az országot.” A legerősebb sorok pedig talán ezek a magyar szövegben:

"Ha elmondom, mit gondolok,

Az lenne politikailag inkorrekt,

Ha mondom, a nyomor

Meg a korgó gyomor mind abból lett,

Hogy megloptak és arcon köptek.

(…)

Konzervatív módon

Ereszkedhettek majd térdre,

A pokolban kijárat nem lesz

Reszkethettek végre."

4. Ricsárdgír: Mindenki boldog

A zenekar a hét évvel ezelőtti dalában a valóságtól és közélettől elfordult, tudatlanságba menekülő polgárt parodizálja. A hozzá készült klipben egy Vissza a jövőbe parafrázist hoztak össze, amelyben a fiatal Orbán Viktort elhozzák a jövőbe, hogy jól pofán vágja saját magát. Mindenhol narancssárgába öltözött pultozó önkéntesek térítenek, akik az időhurok-paradoxon folyományaként eltűnnek.

Zeneileg nem jutnak tovább a Szintis Lacinál, de a szöveg sokkal jobb a maga barbár egyszerűsége mellett is. Buliszám lenne, ha nem lenne az egész mégis dühítő. Sajnálatos módon a zenekar nem élte túl az Orbán-rendszert, néhány éve feloszlott (még előtte 2021-ben interjúztunk a tagokkal). A Mindenki boldog 579 ezer megtekintésnél jár, talán a legjobb sorok az alábbiak:

"Mindenre elég lesz a kereset,

Tök mindegy, hogy nem kaptok mást, csak keveset.

Én nem lázadok sohasem és nincsen semmi vágyam,

Az országot sem hagyom el, így szeret az állam,

De mire azt hinnétek, hogy beálltam a sorba,

Rátok vigyorgok birkahúst nassolva."

3. Galaxisok: Örökre elég volt ebből

A Kiscsillagnak is van egy Örökre című száma, de az persze a szerelemről szó, ez meg egészen másról. Az egyéves dal 34 ezer megtekintésnél jár, ami ahhoz képest nem sok, hogy a harmincas korosztály minden frusztrációja benne van. (A zenekar tavaly megjelent rendszerkritikus albumáról itt interjúztunk az énekes-dalszerző Szabó Benedekkel.)

Se a szöveg, se a zene nincs túlbonyolítva, a szöveg viszont annyira konkrét, hogy lejjebb minek is tettük volna egy ilyen listán. A zenekar pólóra is rányomta a refrént, hogy "örökre elég volt ebből", illetve egy másik idézetet, miszerint "egyszer minden rendszer megdől". Hát, így legyen. Harmadszor hallgatva már talán unalmas kicsit, de egy-egy koncerten pár sör után elég szenvedélyesen lehet énekelni:

 "A parton, ahová fürdeni jártunk, most hófehér jachtok állnak.

A gyerekkori kedves tájak atomtemetővé válnak.

Rád nézek, fogom a kezed, szeretlek, de hogy védjelek meg ettől?

Sírni tudnék, de ordítok inkább: örökre elég volt ebből!

(…)

Eltemették a jövőt, amit képzeltünk magunknak,

és könyvekből rakott máglyák múltbéli fényénél álmodnak újat.

Gyűlöletbe és önkívületbe hajszolt tömegek tapsolnak

egyre a felemelkedésnek hazudott pusztulásnak - örökre elég volt ebből." 

2. Carson Coma: Feldobom a követ

Egészen finom, összeszedett szöveg, kellemes zenével. Egy-két direkt kiszólással és számtalan utalással mondja el a költő, hogy mit is gondol hazaszeretetről, amit liberálisként kicsit cinkes is kimondani, de hát mit lehet tenni, "Rohadt kínos, kicsit mégis tetszik,/ A puszta tény, hogy Ady Endre/ Remekül rímel a 'the end'-re".

A kétéves dal 2,6 millió megtekintésnél jár, ami nem is csoda, a Carson Coma nagyot megy mostanság. A klip is jól össze van rakva, a folyamatosan gyorsuló zene is rendben van, de azért itt a szövegen van a hangsúly. Az önmarcangolás és meghasonlottság az alapállapot, de ezek mellett persze szenteltek pár sort a beszólásnak is: 

"Haragszol? Lassan tipikus,

Mindig ez van, ha én vagyok kritikus,

Utcai harcos orcán fintor,

Ki fogod sípolni hogy ***?

Mikor az ember strómanként viccel,

Mandinerből a gyűlölet spriccel,

(…)

A plakátról bámul vissza rád egy stock fotó,

Itt még a csecsemő sem ingyen mosolyog,

És ha van pénz, az sem ér semmit,

Itt pénzzel is sikerül szegénynek lenni."

 1. Elefánt: Tizenhat

Ez egy szubjektív lista, ezért egy személyes kedvenc került az első helyre, de azért nem alaptalanul. Szendrői Csaba (akivel legutóbb tavaly interjúztunk) már 2015-ben megírta ezt a szöveget ezzel a címmel, ami mit is jelent? 16 éves Orbán-érát? Az meddig is tart? A zene nem mászik azonnal a fülbe, nem adja könnyen magát. A dallam olyan, mint egy búcsúzás, miközben tudjuk, hogy ez a búcsú még nagyon messze van, legalábbis 2015-ben rohadt messze volt.

A szöveg egészen különleges, lírai és annyi minden benne van ebből a jövőre már 16 évből, hogy minden sort bemásolhatnék. A dal klip nélküli verziója 697 ezer megtekintésnél jár – messze nem a legnépszerűbb Elefánt-dal, de újabban játsszák a koncerteken – a közösségi klip pedig 171 ezernél. Lehetne több is. Menj, és írd ki a falra, hogy Ennyi.

"Köszönöm, hogy közérthetően

közölhetem azt, hogy elég volt belőled.

Felsült rangok benntört hangon

húzzák a repedt harangot.

Ez egy kihűlt identitás,

idülten kóborló önjelölt messiás.

(…)

Annak majdnem mindent szabad,

Megbocsájtunk, kicsit hazug, kissé hanyag.

Szabaduljunk meg tőle, ez börtön, ha már most

ez szomorral tölti meg a várost.

(…)

Tudunk majd erősek lenni,

csak ne magadnak próbáljál mindig jót tenni,

MENJ KI ÉS ÍRD KI A FALRA, HOGY ENNYI!

(…)

Ártatlannak születni,

szüntelen az ártatlanság árát fizetni,

én próbálok erősebb lenni,

MEGYEK ÉS KIÍROM A FALRA, HOGY ENNYI!"

És akkor következzen a válogatásunk a kormánykritikus és kormányváltást váró dalokkal, köztük jó néhány szókimondó, 18-as karikát kívánó punk számmal, de természetesen a fent listázottakkal együtt. Jó szórakozást hozzá! 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”