mi a kotta?

Az öszvérszívű

  • mi a kotta
  • 2015. március 13.

Zene

„Az olaszok zeneszerzője ma Verdi… De az operái tényleg szörnyűek és végtelenül megalázóak Itália számára. Úgy hangszerel, mint egy őrült, technikája szinte nincs, és egy öszvér szíve lakik benne, véleményem szerint valóban szánalmas, hitvány komponista.” Otto Nicolai, a német operakomponista (és a Bécsi Filharmonikusok alapítója) szólt ily kedvezőtlenül Giuseppe Verdiről, s mi tagadás, neki igazán minden oka megvolt rá, hogy nehezteljen az olasz pályatársra. Elvégre a Nicolai által visszaadott, Nabucodonosor című librettóval Verdi aratta le a maga első világsikerét, valamint, bár ezt Nicolai már nem élte meg, az utolsó Verdi-opera, a Falstaff szinte teljesen kiszorította a nemzetközi operajátszásból A windsori víg nőket. A Nabucco most rendezést vált az Erkel Színházban: Kesselyák Gergely Miskolcon és Debrecenben már látott színre vitele váltja a néhai Mikó Andrásét (február 13., hét óra). „Az a Nabucco – gyönyörű, gyönyörű, gyönyörű!” – állítólag ezt ismételgette magában a milánói ősbemutatót megtekintő Donizetti, s ezúttal Kovács János karmester, a főszerepekben pedig Alexandru Agache és Rálik Szilvia fáradozik azon, hogy mi is hasonlót mormolgassunk majd fél- vagy fennhangon.

A hét koncertje – máskor se nagyon szoktuk kiosztani ezt a zsurnalizmusban megpácolt címet, s ezúttal pláne nem fogunk ilyet tenni, hiszen szinte egyszerre látogat Pestre a hegedűs Gidon Kremer és a zongorista Alexei Volodin. Kremer a Concerto Budapest hangversenyén vendégeskedik majd, s ez alkalommal se tagadja meg önmagát: Keller Andrásék Haydn–Beethoven-programjának kellős közepén a lengyel-zsidó-szovjetorosz zeneszerző, Mieczysław Weinberg 1959-es Hegedűversenyét játssza majd (Nemzeti Hangversenyterem, február 14., fél nyolc). Nem kevésbé izgalmas versenyművel érkezik közénk, egészen pontosan a Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertjére a nagyszerű Volodin (Nemzeti Hangversenyterem, február 18., fél nyolc). A Carlo Rizzi által vezényelt programon ugyanis felhangzik majd Prokofjev balkezes zongoraversenye, amelyet ő is annak az ellőtt karú Paul Wittgensteinnek komponált, akinek Ravel a magáét. S ugyanitt lesz még egy felfedezni való Prokofjev-mű, a 2. szimfónia. „Vas és acél” – ez a szimfónia mellékneve, de ez nem az a vas és acél, ami elsőre eszünkbe jut e szókapcsolatról. „Olyan bonyolulttá tettem a zenét, hogy ha meghallgatom, én magam sem tudom fölfogni a lényegét, mit várhatok hát másoktól?” – maga Prokofjev nyilatkozott ekképp erről a szimfóniáról, s mi majd igyekszünk felülmúlni a zeneszerző pesszimista elvárásait.

Lesz aztán még egy különleges koncert, ahol a Takács Quartet és a Muzsikás Együttes találkozik egymással e jelige szellemében: „Bartók és a népzene” (Nemzeti Hangversenyterem, február 12., fél nyolc). S persze lesz MET HD-közvetítés is, nem csupán Anna Netrebko, persze Csajkovszkij Jolantájával, ­hanem egyszersmind Bartók Kékszakállújával: New Yorkból, német Judittal, orosz Kékszakállúval – magyarul (Müpa, előadóterem/Uránia, díszterem, február 14., fél hét).

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.