Az ígéret szép szó - Stateless: Stateless (lemez)

  • - minek -
  • 2007. július 5.

Zene

A Stateless kétségtelenül egyike a legígéretesebb brit zenekaroknak: a Leedsből származó öt angol szinte mindent tud, amit a kompozíciós technikákról ismerni lehet. Elbűvölő dalokat írnak, melyeket remek hangszerelésben és igen impresszíven adnak elő - mondhatni: mi kéne még?

A Stateless kétségtelenül egyike a legígéretesebb brit zenekaroknak: a Leedsből származó öt angol szinte mindent tud, amit a kompozíciós technikákról ismerni lehet. Elbűvölő dalokat írnak, melyeket remek hangszerelésben és igen impresszíven adnak elő - mondhatni: mi kéne még? Első kislemezüket (Down Here) még 2004-ben adták ki, melyet a következő évben követett a Bloodstream, idén azután nekiláttak elkészíteni első albumukat, mégpedig Jim Abiss segedelmével, aki többek között az Arctic Monkeys és a múlt héten nálunk járt Kasabian sikereit egyengette. Abiss ráadásul a már elkészült felvételeket elküldte a tengerentúlra Dj Shadow-nak, akiben kitartó és lelkes rajongót szerzett a Stateless - ennek következtében játszhattak a legendás kaliforniai lemezjátszista brit turnéján, ráadásul Shadow elhívta a vokalista Chris Jamest, hogy énekeljen fel két számot saját új albumára. Nem véletlen a sok adoráció és a reményteli várakozás: a Stateless eddigi produkciójával meghálálni látszik a beléje vetett bizalmat. Mindehhez adva vagyon az egyéni, kifejező hangú vokalista, aki mellesleg még gitározik is, meg egy ütős ritmusszekció (Justin Percival - basszus, David Levin - dob), és hozzájön még a billentyűs Ron Buchanan Dunlop markáns játéka, ráadásul jórészt ő felelős a programozott zenei részekért és a frappánsan kiválasztott hangmintákért is. És persze van egy saját dj-jük is, Kidkanevil, aki rendre jókor és jó helyen húz bele a vinilekbe. A megszólalás izgalmát éppen ez a kollaboráció adja: felépítenek egy majdnem hagyományos rockzenei struktúrát, amelyet át- meg áttörnek az alattomosan belopódzó hiphop-alapok, vonós hangminták, billentyűfutamok és szkreccsek. A Stateless dalai hol álomszerűek, hol meg csaknem indulatosan energikusak, néha a melankólia, néha meg a gátlástalan érzelmesség (hogy azt ne mondjuk, vadromantika) uralja a számok, no meg Chris James gyorsan változó hangulatát. Az azonban biztos, hogy az egész produkciót nagyon összerakták a muzsikus lelkű britek: mindenből pont annyi evőkanállal adagolnak, hogy az eredmény gusztusos, étvágygerjesztő és kellemesen befogadható legyen. És persze adott minden feltétel ahhoz, hogy élőben is sikerük legyen: jól énekelhető kvázislágerek (Bloodstream, Down Here, Radiokiller - de lehetne említeni a többit is), egy hangzás alapján kellően karizmatikusnak tűnő énekes, jó hangszeres produkciók - reméljük, nem is kell sokat várni rájuk.

!K7/Neon Music, 2007

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.