Az ígéret szép szó - Stateless: Stateless (lemez)

  • - minek -
  • 2007. július 5.

Zene

A Stateless kétségtelenül egyike a legígéretesebb brit zenekaroknak: a Leedsből származó öt angol szinte mindent tud, amit a kompozíciós technikákról ismerni lehet. Elbűvölő dalokat írnak, melyeket remek hangszerelésben és igen impresszíven adnak elő - mondhatni: mi kéne még?

A Stateless kétségtelenül egyike a legígéretesebb brit zenekaroknak: a Leedsből származó öt angol szinte mindent tud, amit a kompozíciós technikákról ismerni lehet. Elbűvölő dalokat írnak, melyeket remek hangszerelésben és igen impresszíven adnak elő - mondhatni: mi kéne még? Első kislemezüket (Down Here) még 2004-ben adták ki, melyet a következő évben követett a Bloodstream, idén azután nekiláttak elkészíteni első albumukat, mégpedig Jim Abiss segedelmével, aki többek között az Arctic Monkeys és a múlt héten nálunk járt Kasabian sikereit egyengette. Abiss ráadásul a már elkészült felvételeket elküldte a tengerentúlra Dj Shadow-nak, akiben kitartó és lelkes rajongót szerzett a Stateless - ennek következtében játszhattak a legendás kaliforniai lemezjátszista brit turnéján, ráadásul Shadow elhívta a vokalista Chris Jamest, hogy énekeljen fel két számot saját új albumára. Nem véletlen a sok adoráció és a reményteli várakozás: a Stateless eddigi produkciójával meghálálni látszik a beléje vetett bizalmat. Mindehhez adva vagyon az egyéni, kifejező hangú vokalista, aki mellesleg még gitározik is, meg egy ütős ritmusszekció (Justin Percival - basszus, David Levin - dob), és hozzájön még a billentyűs Ron Buchanan Dunlop markáns játéka, ráadásul jórészt ő felelős a programozott zenei részekért és a frappánsan kiválasztott hangmintákért is. És persze van egy saját dj-jük is, Kidkanevil, aki rendre jókor és jó helyen húz bele a vinilekbe. A megszólalás izgalmát éppen ez a kollaboráció adja: felépítenek egy majdnem hagyományos rockzenei struktúrát, amelyet át- meg áttörnek az alattomosan belopódzó hiphop-alapok, vonós hangminták, billentyűfutamok és szkreccsek. A Stateless dalai hol álomszerűek, hol meg csaknem indulatosan energikusak, néha a melankólia, néha meg a gátlástalan érzelmesség (hogy azt ne mondjuk, vadromantika) uralja a számok, no meg Chris James gyorsan változó hangulatát. Az azonban biztos, hogy az egész produkciót nagyon összerakták a muzsikus lelkű britek: mindenből pont annyi evőkanállal adagolnak, hogy az eredmény gusztusos, étvágygerjesztő és kellemesen befogadható legyen. És persze adott minden feltétel ahhoz, hogy élőben is sikerük legyen: jól énekelhető kvázislágerek (Bloodstream, Down Here, Radiokiller - de lehetne említeni a többit is), egy hangzás alapján kellően karizmatikusnak tűnő énekes, jó hangszeres produkciók - reméljük, nem is kell sokat várni rájuk.

!K7/Neon Music, 2007

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.