Lemez

Bruce Springsteen: Western Stars

Zene

A hetvenedik születésnapját hamarosan ünneplő, és szinte mindenki által csak Főnökként becézett Bruce Springsteen utoljára 2014 legelején adott ki nagylemezt, de túlzás lenne azt állítani, hogy az elmúlt öt és fél évet lustálkodással töltötte. Önéletrajzot írt, hosszasan koncertezett a Broadway-n, megjelentetett válogatást, csinált egy komoly The River-újrakiadást, azzal ráadásul maratoni turnéra is indult, és akkor még nem beszéltünk a lapzártánk idején 48 (!) darabnál tartó archív koncertlemez-sorozatáról. A kreativitás terén adódott ugyan némi le­blokkolás, de Főnökünk végül összeszedte magát, és mostanra készült el a Western Stars című leg­újabb munkájával. Az életművet felületesebben ismerők is tudják, hogy kétfajta Springsteen létezik: a rockolós, ordítozósabb (ilyenkor általában az E Street Band kíséri), illetve a folkos, csendesebb. Az új album az utóbbi kategóriába tartozik, bár messze ne olyan elborult számokat képzeljünk el, mint amilyenek az 1982-es Nebraskán szerepeltek. A Western Stars dalai tele vannak nagy ívű vonós betétekkel, a szövegek leginkább az utazásról szólnak – nem számoltam, hányszor hangzik el a highway szó, de jó sokszor, az biztos. A Hitch Hikin’ című nyitány nem meglepő módon a csavargásról szól, és ugyanez a tematika folytatódik az ezt követő The Wayfarerben is. Rengeteg földrajzi név bukkan fel a szövegekben, kapunk kiöregedett western színész és kiöregedett kaszkadőr szemszögéből énekelt dalt, de Springsteen még most is hitelesen tud énekelni az amerikai melós szemszögéből. Egyedül a hangszerelésért kár: a vonós körítés többször is túllép a giccshatáron, főleg a lemez középső harmadában.
A végén aztán két minimalistább dal, a Hello Sunshine és a Moonlight Motel javít az összképen. A hírek szerint a Főnök azóta már egy újabb, az E Street Banddel közös albumon dolgozik – remélhetőleg az élvezetesebbre sikeredik.

Columbia/Sony, 2019

Figyelmébe ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.