mi a kotta?

C-moll cicahaj

Zene

Komolyzenei programajánló a 2024/16. hétre

„Egy alkalommal arra kért, hogy játsszak még halkabban – mondta Szvjatoszlav Richterről egy tavaly készült interjúban a grúz származású Elisabeth Leonskaja –, nem tudtam, hogyan kell, de gyakorolni kezdtem, mígnem szépen lassan felfedeztem magamnak a csendet. Azt hiszem, ez volt életem egyik legmeghatározóbb művészi tapasztalása. Ő tanított meg sírni is. Nagyon pedáns ember volt, karácsonykor különböző üdvözlőleveleket kapott, az egyik füzetbe a beérkező leveleket vezette, a másikban pedig jelölte, hogy melyikre nem válaszolt még. Az orvosának a következőt írta: »jövőre már nem zaklatom, hamarosan meghalok«. Az én édesanyám három hónappal azelőtt távozott. Sírásban törtem ki, és elszaladtam. Másnap megbeszéltük a dolgot, ő pedig csak annyit mondott, »végre megkönnyebbültél, igaz?«”

A 78 éves zongoraművész szerencsére gyakori vendég Budapesten, ezúttal pedig három koncertet ad – egymást követő napokon. Pénteken Brahms d-moll zongoraversenyét játssza a Concerto Budapesttel, a zenekar pedig Sosztakovics 10. szimfóniáját, amely Sztálin halála után készült, benne a zsarnok groteszk portréjával (Zeneakadémia, április 19., fél nyolc). Leonskaja másnap Brahms-zongoraszonátákat játszik, s talán nem is kell hangsúlyozni, neki, akinek példaképei és mesterei közé tartozik Richter és Emil Gilelsz, mennyire kézre állnak ezek a lírai darabok (BMC, április 20., hét óra). Vasárnap pedig ismét Keller András együttesével koncertezik, ezúttal Beethoven-zongoraverseny – a 3., c-moll, a Sors-szimfónia zenei „rokona” – lesz a műsoron (Zeneakadémia, április 21., fél nyolc).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.