Cigányok ideje - Zdob si Zdub az A38-on (koncert)

  • Vincze Ádám
  • 2008. április 17.

Zene

Azzal a nagyeszű sajtóssal, aki a Zdob si Zdubot a moldáv Red Hot Chili Peppersnek aposztrofálta a programajánlóban, szívesen elbeszélgetnék arról, hogy ha egy zenekarban a gitáros pontosan ugyanolyan idióta sapkát hord, mint John Frusciante az Under The Bridge klipjében (meg Czutor Zoliék még a korai Nyers-időkben), attól még nem feltétlenül muszáj ekkora állatságot írni. Természetesen aztán mindenhol így írták körül őket, pedig ezek a moldáv arcok saját maguk bírták a legjobban definiálni jó pár lemezzel ezelőtt a saját stílusukat.

Azzal a nagyeszű sajtóssal, aki a Zdob si Zdubot a moldáv Red Hot Chili Peppersnek aposztrofálta a programajánlóban, szívesen elbeszélgetnék arról, hogy ha egy zenekarban a gitáros pontosan ugyanolyan idióta sapkát hord, mint John Frusciante az Under The Bridge klipjében (meg Czutor Zoliék még a korai Nyers-időkben), attól még nem feltétlenül muszáj ekkora állatságot írni. Természetesen aztán mindenhol így írták körül őket, pedig ezek a moldáv arcok saját maguk bírták a legjobban definiálni jó pár lemezzel ezelőtt a saját stílusukat. Hardcore Moldovenesc, és ezzel el is van mondva minden, konstatáltam, miközben a hasoncímű számot játszotta a szextett, a refrént pedig egy teljes mértékig besörözött, vélhetően román ember üvöltötte a fülembe közvetlenül mellettem (a közönség fele külföldi volt - hatalmas moldáv zászló az első sorokban, nehogy látni is lehessen valamit azon a sasos címeren kívül, ami majdnem olyan, mint egy Slayer-lemezborító).

Az előzenekarokat csak egy mondat erejéig: a Zubolyt sikerült lekésnem, pedig az utóbbi idők legötletesebb hazai brigádjáról van szó, a horvát Let3 meg pont olyan volt elvetemültség tekintetében, mintha a Tudósok Gogol Bordello-diétán nőtt volna föl, és néha zenéltek is.

A Zdob s*i Zdub pedig az egyik legszórakoztatóbb zenekar Európában, még akkor is, ha Roman Yagupov énekes nem idétlenkedett a farka elé lógatott szájkosárral, mint a Let3 frontembere, csak eljátszották a besztofot, minden fölösleges állatkodás nélkül. Ami olyan volt, mintha a Fanfare Ciocarlia rezesei találkoztak volna egy nagyon részegen is pontosan játszó punkbandával, vagy még érthetőbben: mintha Kusturica-filmzenéket hallhattunk volna punkba oltva, megspékelve egy vicces Zeppelin-átirattal. Azon kívül, hogy a gigasláger DJ Vasile-t (tudják, az a klip, ahol a pilótaszemüveges csávó malomkövet pörgetve játssza azt, hogy ő Dévényi Tibi bácsi) még a ráadásban sem voltak képesek elővenni, nem lehetett semmibe belekötni, nekem meg csak az jutott eszembe hazafelé, hogy itthon miért csak szottyos nemzeti rockok vannak az ilyenek helyett, illetőleg a Nox tagjai miért nem ölték magukat a Dnyeperbe, amikor ezekkel a csávókkal találkoztak három éve az Eurovíziós Dalfesztiválon.

A38 hajó, április 10.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.