"Csak játék legyen, játék helyett" - Mizser Attila: Szöktetés egy zsúfolt területre (könyv)

  • k. kabai lóránt
  • 2005. augusztus 4.

Zene

"Hogy' kezdhetnék hozzá egy valamirevaló történethez?" - teszi fel a kérdést a szerző első regényének elbeszélője, miután már jócskán helyzetbe hozta magát azzal, hogy a bevezető fejezetek két különböző cselekményszála mellé egy harmadikat, saját történetét, a regény megírásának körülményeit, a kezdés nehézségeit és a lehetetlennek tűnő folytatást is regénye elemévé tette.

"Hogy' kezdhetnék hozzá egy valamirevaló történethez?" - teszi fel a kérdést a szerző első regényének elbeszélője, miután már jócskán helyzetbe hozta magát azzal, hogy a bevezető fejezetek két különböző cselekményszála mellé egy harmadikat, saját történetét, a regény megírásának körülményeit, a kezdés nehézségeit és a lehetetlennek tűnő folytatást is regénye elemévé tette. Tulajdonképpen a teljes szöveg e kérdés megválaszolásának kísérlete; az egyébként sem valódi kezdettel, sem valódi befejezéssel nem bíró három különböző történet "elmesélése" és az iróniától sem mentes, reflektív és önreflektív, néhol már modorosnak ható kommentálása.

Egy bűnügyi történet paródiájaként indul a regény, a Kriminálison szocializálódott Ucsásztok família béna bankrablási kísérletével, mely még a kezdete előtt kudarcba fullad egy vegyesboltban, ahová az álcázáshoz elengedhetetlen nejlonha-risnyákért tértek be, de csokilopás miatt az őrszobán kötöttek ki. Itt hirtelen meg is szakad ez a történet, hogy egy Szőcs nevű férfi különös dolgaival, legfőképp a nőkkel szembeni ellentmondásos attitűdjével, valamint egy lánnyal alakuló felemás kapcsolatával megismerkedjünk. Ugyanő jelenik meg vitapartnerként és ivócimboraként a narrátor "saját" elbeszélésében, rendre kritizálva a regény alakulását, néha tanácsot adva a folytatásra, melyet a "szerző" természetesen nem nagyon fogad meg. Ehelyett inkább abból építi tovább saját történetét - mely voltaképpen a regény története -, hogy leplezetlen öniróniával beszél munkájáról ("a narráció nyűglődő, de legalább nem zavar, a narrátorral ellentétben"), vagy a másik két, folyton megszakadó és később újrainduló, de végül sehová sem vezető történetről: "De nem lesz ez regény, se elbeszélés, se semmi, nem lesz történet - nem is akart." Itt a fikcióba foglalt mintaszerző egy rövid ideig mintaolvasó is (saját írásának első kritikusa, aki a későbbiekre tekintve - mintegy kikacsintva a valódi olvasóra - "értő recepcióért rebeg fohászt"), és ahogyan ennek hangot ad, az nem egyszerű önreflexió, hanem - mert ezekre is reflektál - egyfajta metareflexió. Ez a megoldás túlhaladja a "regény a regényben" közhelyszerű formáját, mivel itt a kontextust teremtő keret teljesen el is tűnik; az általunk, "valódi" olvasók által olvasott, könyvformátumban realizálódó regény egy az egyben tartalmazza a bennfoglalt regényt és viszont; erre utal a mű alcíme vagy műfaji meghatározása is: részregény.

Nemcsak az egyes szám első személyben megszólaló narrátor, hanem a másik két, következetesen szaggatott linearitású, egyes szám harmadik személyben elmondott kvázitörténet bizonyos szereplői is kibeszélnek saját történetükből, gyakran egyenesen belebeszélve a tőlük elvileg független eseményekbe. Így például a Szőccsel kapcsolatba kerülő lány (illetve rajta keresztül cinikus módon maga a szerző) kritizálja az őket leíró szöveg kontextusát: "a francba, már én is alliterálok, mint ez a dilettáns, debil mű". A leglátványosabb mégis az a jelenet, amikor a fogda kifeszített ablakrácsán keresztül megnyílik a szökés útja Ucsásztokék előtt, de egy hirtelen töréssel félbeszakad a mesélés: "Eddig!!! - kiáltja Szőcs", és ezúttal a narrátor félig-meddig hallgat is rá: "Jó, akkor legyen itt a történet vége. Ha volt." A regénynek persze még nincs egészen vége, mert a "narrátor", a regényt író regénybeli elbeszélő két, már-már meditatív fejezetben még reagál a gyorsan megváltozott körülményekre, konstatálva a befejezés - egyébként a regényíróknál közismert - gyakorlati problé-máját, pontosabban szólva: lehetet-lenségét. "Mit várna még az író vagy az olvasó? Olyan ez, mint egy trükk negyedszer elcseszve, amikor már a közönség is unja. Uraim, kérik újra?"

A többszörös befejezés az utolsó fejezetben válik igazán bravúrossá, amelyben mindössze egyetlen rövid anekdota hangzik el, de az - amolyan poéngyilkos poénként - egymás után kétszer is. E szerint a Szöktetés a szerájból című operát megrende-lő császár a partitúrákat látva "túl szépnek" találta a zeneművet, melyben ráadásul "roppant sok hangjegy van". Mozart sommásan csak enynyit válaszolt: "Felség, éppen annyi, amennyi kell..."

Kalligram Kiadó, 2005, 131 oldal, 1700 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.