dvd - AT THE GATES: THE FLAMES OF THE END

  • - vincze -
  • 2010. április 29.

Zene

Az At The Gates a kilencvenes évek legnagyobb death metal bandája volt - gyakorlatilag ők találták ki a Göteborgról elnevezett dallamosabb, fogyasztóbarátabb változatát a műfajnak. Ez a háromlemezes DVD pedig a méltatlanul korán feloszlott zenekar két évvel ezelőtti, pár koncertre szóló újjáalakulását hivatott megörökíteni, és egyúttal elmesélni a zenekar történetét egyfajta búcsúajándékképpen, hiszen, ahogy a tagok is leszögezik a film végén, ez a 2008-as turné volt az ő igazi búcsújuk, és soha nem lesz többé At The Gates. A DVD-csomag a zenekar munkásságához illően hibátlan.
Az At The Gates a kilencvenes évek legnagyobb death metal bandája volt - gyakorlatilag õk találták ki a Göteborgról elnevezett dallamosabb, fogyasztóbarátabb változatát a mûfajnak. Ez a háromlemezes DVD pedig a méltatlanul korán feloszlott zenekar két évvel ezelõtti, pár koncertre szóló újjáalakulását hivatott megörökíteni, és egyúttal elmesélni a zenekar történetét egyfajta búcsúajándékképpen, hiszen, ahogy a tagok is leszögezik a film végén, ez a 2008-as turné volt az õ igazi búcsújuk, és soha nem lesz többé At The Gates.

A DVD-csomag a zenekar munkásságához illõen hibátlan. Szerencséjük van, hiszen ha a hobbiból filmrendezõsködõ gitáros, Anders Björler nem öl bele ennyi energiát a munkálatokba, a kultusza ellenére is underground státuszban lévõ zenekar nehezen tudta volna megfizetni ezt a minõséget. Így viszont megkapjuk a tökéletes ATG-dokumentációt. Elsõ körben a teljes Wacken-fesztiválos fellépést, hogy tudjuk, mirõl maradtunk le két éve - nagy kár, hogy ez a turné nem jutott el Magyarországra, hiszen a koncert tökéletes, és a minden utómunkát nélkülözõ felvételen úgy játszanak a zenészek, hogy az önmagában szívszorító élmény. Aztán egy diszket tele a sufniból, íróasztalfiókokból és porlepte kartondobozokból elõásott archív koncertfelvételekkel az ennek megfelelõ minõségben - a hangyafocis VHS-kazettákról bedigitalizált videókról azért kiderül, hogy Tomas Lindberg énekes már 1991 környékén is tökéletes frontember volt -, harmadsorban pedig a legkomolyabb munkát, egy több mint kétórás interjúfilmet. Ez utóbbi 2008 márciusától indul, és az összes régi tagot - többek közt a kettes lemez után kiszálló, késõbb grafikussá és tetoválómûvésszé avanzsált Alf Svensson gitárost - megszólaltatva, hihetetlen történetekkel tarkítva idézi fel az At The Gates éveit, és mutatja be, hogy tudta pár húszéves svéd kölyök fenekestül felforgatni a rockvilágot.

Earache, 2010

*****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”