dvd - Ripley a mélyben

  • - dl -
  • 2008. szeptember 4.

Zene

8 kis kritika
Amilyen jó ajánlás Patricia Highsmith a stáblistán (készült P. H. 1970-es kiadású regénye nyomán), olyan semmitmondó a feldolgozók névsora, akik közül a legnagyobb név, Willem Dafoe jó, ha összesen tíz percig tartózkodik a játéktérben. A nagy név persze önmagában még nem szavatol, különben sincs az megírva sehol, hogy csak Matt Damonnal vagy John Malkovichcsal lehet lagymatag Highsmith-adaptációt készíteni: már miért ne lehetne Barry Pepperrel, Tom Wilkinsonnal és Ian Harttal is? Lehetni éppenséggel lehetett volna: a fõszerepet alakító Pepper bizonyítottan képzett színész, nyilván meg se kotytyant volna Tom Ripleynek öltöznie. Még csak nem is kellett volna jokeri mélységekig lehatolni a devianciákban, megtette volna egy kis szalonképes gyilkos kedv is, alkalomadtán pedig az a pluszmozdulat, ami megkülönbözteti az elméleti gyilkost a jól nevelt pszichopatától. Roger Spottiswoode mûvében azonban egyetlen árva Ripley sincsen, így még csak az sem állítható, hogy Pepper gyengén alakítaná a figurát. Õ egészen kiválóan játszik egy tetemes lakbértartozást felhalmozó, léha fiatalembert, aki jól üli meg a Vespát, és ismeri azt a három mondatot, amivel a londoni mûvészek és galeristák körében eljuthat az ingyen pezsgõig. Onnantól azonban, hogy hulla is kerül a levesbe, a hangsúly egyre inkább az eltüntetési és kereket oldási technikákra tevõdik át, az egyre szaporodó, rossz parókáknak és a bohózati hullaszállításnak azonban vajmi kevés köze van Highsmith szabadalmához; ahhoz az izgalmas csúfsághoz, amelyet a szerzõ Tom Ripley szíve helyére ültetett.

Forgalmazza az SPI

**

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.