dvd - WAGNER: PARSIFAL

  • - káté -
  • 2008. szeptember 4.

Zene

8 kis kritika
A kilencvenedik évében járó Wolfgang Wagner, aki fél évszázaddal ezelõtt testvérével, Wielanddal radikálisan megújította a nagypapa szentélyét, élete elsõ Parsifalját rendezte 1975-ben a Festspielhausban. Már új szelek jártak - õ maga engedte be õket -, négy évvel késõbb, amikor az elõadást láttam, meglehetõsen konzervatívnak találtam Kupfer Hollandijához képest. Mindamellett lenyûgözött (elsõsorban a csodás áttûnés az erdõbõl a Grál-templomba, ami a videón elsikkad), és az eltelt idõ furcsa módon még a javára is vált. Egyszerûen, világosan, belemagyarázás nélkül meséli el a történetet, a kék-piros "Grál-katonák" (van bennük valami formalizáltan embertelen) ideologizált erõszakosságát és a címszereplõ, az "ártatlan tudatlan" átszellemülését. Külön szép, hogy a végén egy megtört ember válik megváltóvá, ami a fiatal Siegfried Jerusalem bontakozó tehetségének köszönhetõ. A többiek masszívan jók, de nem kiemelkedõk. Hans Sotin Gurnemanzának vokális korlátai attól a pillanattól nyilvánvalóak, amikor láthatatlanul megszólal Matti Salminen Titureljének velõtrázó basszusa. Bernd Weikl lelki sebtõl szenvedõ Amfortasa (a valódi nem látszik) igen jó, a dekoratív Eva Randova Kundryja elsõrangú a kritikus magasságokban (bár nincs igazán szép hangszíne). A viráglányok tüllruhás balettpatkányok, színes függönnyel a hátuk mögött - ez azért ósdinak hat. Horst Stein vezényel, de zenekarának megváltó spiritualitása nem akkora, ami indokolná, hogy a darab végén - a rendezõ jóvoltából - Kundry életben maradjon, és beálljon a Grál-felmutatást dicsõítõ falanxba.

Universal/Deutsche Grammophon 2 DVD

****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.