Film - Világ mészárosai, egyesüljetek! - Robert Rodriguez: Machete

  • Iványi Zsófia
  • 2010. november 25.

Zene

Még csak öt perc telt el a játékidőből, és máris több fej elvált a testtől, előkerült egy vaginába rejtett mobiltelefon, s maga Steven Seagal is feltűnt élete első vállalható szerepében. A robbanás szélén álló járműveken folytatott közelharcokból végre-valahára kiöregedett barátunknak a színészi játékra való hajlam teljes hiánya ellenére igen jól áll a galád mexikói drogbáró szerepe, főleg, hogy az ősellenségét alakító Danny Trejo, alias Machete sem épp a gazdag mimika embere.
Mondjuk Robert Rodriguez legfrissebb agymenésében az sem játszik, aki éppenséggel tud (vagy legalábbis tudott), de ez így is van rendjén: a Sztanyiszlavszkij-módszerrel valószínűleg nem sokra megy az ember, ha egy golyózápor kellős közepén frissen kiontott beleken kell lemásznia egy ablakból. Ilyen és ehhez hasonló szituációkból pedig nem kevés akad, pontosabban csak ilyen akad - kivéve, amikor a címszereplő némi szolid romantikára vetemedik az egyre-másra a karjába omló gyönyörű amazonok valamelyikével. Persze érthető, hogy az egy föld-levegő rakétát műkörmük legapróbb sérülése nélkül kilőni képes leányzók elolvadnak hősünktől: arcvonásai talán még az egész mellkasát beterítő (egyébként valódi) tetkónál is megnyerőbbek, izmainál csak egy AK47-es acélosabb, tekinteténél egy lángszóró perzselőbb. A karrierjét bűnöző múltjának köszönhető Trejónak (aki a hatvanas évek nagy részét börtönben töltötte, majd egy időközben forgatókönyvíróvá lett rabtársa beajánlotta egy filmbe) nagyon kijárt már egy főszerep, és csak örülhetünk, hogy végre Rodriguez is rájött, hogy kedvenc kuzinjára nem csupán egy-egy rövidke epizódot, hanem akár egy egész filmet lehet építeni. Nem is akármilyet: a Machete az "annyira B, hogy már szinte A" típusú trendiségek tán legjobbja, amiben (szintén a korszellemhez és egy bizonyos Quentin munkamódszeréhez híven) tök ismeretlen arcokat rég eltemetett, ill. épp a csúcson lévő sztárokkal eresztenek össze, majd hagyják, hogy győzzön a jobbik. A véresen komolytalan csihipuhi tétje ezúttal a vendettától kezdve az illegális bevándorlók forradalmán át egészen az amerikai-mexikói határon felhúzandó nemzetvédő kerítésig terjed. A sok ökörség között egy - nem kevésbé értelmetlen - magyar mondat is elhangzik, de azt csak azért sem áruljuk el, hogy a hősietlen testőrként fellépő Nimródunk túléli-e Machete lendületből elkövetett bozótnyeső ollós támadását.

A Budapest Film bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.