Film - Világ mészárosai, egyesüljetek! - Robert Rodriguez: Machete

  • Iványi Zsófia
  • 2010. november 25.

Zene

Még csak öt perc telt el a játékidőből, és máris több fej elvált a testtől, előkerült egy vaginába rejtett mobiltelefon, s maga Steven Seagal is feltűnt élete első vállalható szerepében. A robbanás szélén álló járműveken folytatott közelharcokból végre-valahára kiöregedett barátunknak a színészi játékra való hajlam teljes hiánya ellenére igen jól áll a galád mexikói drogbáró szerepe, főleg, hogy az ősellenségét alakító Danny Trejo, alias Machete sem épp a gazdag mimika embere.
Mondjuk Robert Rodriguez legfrissebb agymenésében az sem játszik, aki éppenséggel tud (vagy legalábbis tudott), de ez így is van rendjén: a Sztanyiszlavszkij-módszerrel valószínűleg nem sokra megy az ember, ha egy golyózápor kellős közepén frissen kiontott beleken kell lemásznia egy ablakból. Ilyen és ehhez hasonló szituációkból pedig nem kevés akad, pontosabban csak ilyen akad - kivéve, amikor a címszereplő némi szolid romantikára vetemedik az egyre-másra a karjába omló gyönyörű amazonok valamelyikével. Persze érthető, hogy az egy föld-levegő rakétát műkörmük legapróbb sérülése nélkül kilőni képes leányzók elolvadnak hősünktől: arcvonásai talán még az egész mellkasát beterítő (egyébként valódi) tetkónál is megnyerőbbek, izmainál csak egy AK47-es acélosabb, tekinteténél egy lángszóró perzselőbb. A karrierjét bűnöző múltjának köszönhető Trejónak (aki a hatvanas évek nagy részét börtönben töltötte, majd egy időközben forgatókönyvíróvá lett rabtársa beajánlotta egy filmbe) nagyon kijárt már egy főszerep, és csak örülhetünk, hogy végre Rodriguez is rájött, hogy kedvenc kuzinjára nem csupán egy-egy rövidke epizódot, hanem akár egy egész filmet lehet építeni. Nem is akármilyet: a Machete az "annyira B, hogy már szinte A" típusú trendiségek tán legjobbja, amiben (szintén a korszellemhez és egy bizonyos Quentin munkamódszeréhez híven) tök ismeretlen arcokat rég eltemetett, ill. épp a csúcson lévő sztárokkal eresztenek össze, majd hagyják, hogy győzzön a jobbik. A véresen komolytalan csihipuhi tétje ezúttal a vendettától kezdve az illegális bevándorlók forradalmán át egészen az amerikai-mexikói határon felhúzandó nemzetvédő kerítésig terjed. A sok ökörség között egy - nem kevésbé értelmetlen - magyar mondat is elhangzik, de azt csak azért sem áruljuk el, hogy a hősietlen testőrként fellépő Nimródunk túléli-e Machete lendületből elkövetett bozótnyeső ollós támadását.

A Budapest Film bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).