Film: Síktörés (Kresalek Dávid: Kis sugárzás)

  • - kyt -
  • 2003. július 10.

Zene

Még mindig mérhetjük hónapokban az eltelt időt az óta a néhány év óta, amikor a Tilos Rádiónak nem volt hullámhossza az éterben. Úgy hírlik, hogy felbukkantak akkor is itt-ott kalózadók - mondják, hogy Pécsen történt például efféle nekivetemülés. Az egyetlen, jelenleg is zajló történet ezek közül, amelynek valódiságát sokadmagammal együtt személyesen is tanúsíthatom, és immár nyilvános bizonyítást is nyert, mégpedig dokumentumfilm formájában, a Tordas Rádióé.
Még mindig mérhetjük hónapokban az eltelt időt az óta a néhány év óta, amikor a Tilos Rádiónak nem volt hullámhossza az éterben. Úgy hírlik, hogy felbukkantak akkor is itt-ott kalózadók - mondják, hogy Pécsen történt például efféle nekivetemülés. Az egyetlen, jelenleg is zajló történet ezek közül, amelynek valódiságát sokadmagammal együtt személyesen is tanúsíthatom, és immár nyilvános bizonyítást is nyert, mégpedig dokumentumfilm formájában, a Tordas Rádióé.

A budapesti agglomeráció szélén járunk, történetünk főhőse pedig a halbiológus-környezetvédő-tilos rádiós Vida Antal, pontosabban a Vidatóni. Kresalek Dávid filmje az ő portréja, azé a emberé, akit azért érdekelnek a halak, mert lenyűgözi sokdimenziós vízi világuk - szemben az emberével, akit alaplétezésében a Föld síkjába préselt bele a természet. Eddigi életének történetében nincs semmi drámaian egyedi, semmi kivételes vagy meghökkentő, mert a civil nyughatatlansága nem az, habár ennek, mondhatni, épp ennek a földi síknak a lankásítása - mondjak nagyobbat? -, megtördelése az értelme, nem kevesebb.

Kényszerhelyzetben költözik el Budapestről, aztán lassan beéli magát az új környezetbe (ahol persze több a természet, mint a fővárosban, rá is pihen sokszor a kamera - helyesen teszi). Szervez, vetít, főz, barátkozik, halat füstöl, úgy jár el, ahogy bárki, életet szerető, értelmes ember. Legfeljebb annyiban más - még csak többnek sem mondanám -, hogy van benne egyfajta derűs fantasztaság, és ezt láthatóan szereti és őrzi is. Ugyanazzal a lelkesedéssel beszél a Széchényi Könyvtár körerkélyéről, mint ahogy leírja a Tordas Rádió működésének technikai részleteit, amilyen elkeseredéssel emlékszik vissza a Szigetköz tönkretételére. Amit csinál, sokan tennék szívesen, a különbség csak annyi, hogy őt a megvalósítás vágya és folyamata is lelkesíti, nem csak a tervezgetésé. Ez pedig már elég üzenet, ugyanakkor elég kevéssé rámenős ahhoz, hogy elvigyen egy jó dokumentumfilmet. Maga a film pedig éppen azért jó, mert hiába meséltem el lényegében az egész tartalmát, mégsem árultam el semmit abból, amit megmutat. Ráadásul a Kis sugárzást most történetesen láthatjuk is, július 14-én, este 9-kor a Margitszigeten, a Sark-kertben.

- kyt -

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.