Folyóirat: Fundamentum

  • - somos -
  • 1997. augusztus 21.

Zene

Vajon joga van-e megvásárolni, noch dazu beszednie kedvesünknek napi fogamzásgátló tablettáját?

Vajon joga van-e megvásárolni, noch dazu beszednie kedvesünknek napi fogamzásgátló tablettáját?

Na ugye; legtöbben megrökönyödünk e képtelen kérdésfeltevésen. Jó volna pedig, ha minél több kortársban és nagyszülőben tudatosodna, hogy néhány évtizede ez volt a jogelmélet legfontosabb kérdése: az amerikai legfelsőbb bíróságnak komoly vizsgálódásra volt szüksége ahhoz, hogy kimondja a házasfelek magánélethez való jogát (right to privacy), levezesse ezen jogokat az Egyesült Államok alkotmányából, és igennel válaszoljon a fenti rejtvényre.

Egy alkotmánybírósági határozat megszületéséhez elengedhetetlen az alkotmányjog-tudomány legfrissebb eredményeinek áttekintése, feldolgozása. Ki és hogyan csempészi be a magyar alkotmánybíró diplomatatáskájába e munkákat?

A válasz egyértelmű: a hazai jogelmélet prominens képviselői és például a nemrég első számával jelentkezett emberi jogi folyóirat, a Fundamentum hasábjain keresztül.

A szerkesztők felvetése teljesen indokolt: ma Magyarországon nincs szezonja az emberi jogoknak. Ennek bizonyításához elég csak feltenni a közéleti szemüveget, amin keresztül azt láthatta például a törvényhozás útvesztőiben bolyongó parlamenti krónikás, hogy az emberi jogi bizottság 18 képviselőjéből 3-4 honatya/honanya volt annyira kíváncsi az ombudsmanok első kötelező beszámolójára, hogy az ülés kezdetétől jelen legyen. A folyóirat kitalálói félredobták kételyeiket. Mint írják, nagyra törő tervüket, hogy az erkölcsi jogok alapján hassanak reménybeli olvasójukra, arra alapítják: a szakmájuknak elkötelezett bírák, ügyvédek, ügyészek, rendőrök stb. közül mind többen tapasztalják a társadalom növekvő szabadságigényét. Higgyünk nekik, akkor is, ha a sarki újságos azért ajánlja nekünk a HVG-t, mert egész nap csak Magyar Fórumot adott el (ha valaki kétkedik e kis történet igaz magjában, vásároljon napisajtót a hagyományosan liberális XI. kerületben).

A Fundamentum a műfajok széles skálájára épült (képzavar) júniusi első számában az alkotmány morális értelmezéséről szól Ronald Dworkin tanulmánya, Sólyom László interjúban önméltatja testületét, az Alkotmánybíróságot, emellett viszont elismeri, hogy egy-két döntést elkapkodtak a bírák. Kommentárokkal kapunk képet az ombudsmani beszámolókról (biztos, hogy alaposabb ismeretekre teszünk így szert, mint Gellért Kis Gábor bizottsági elnök azon a borongós áprilisi napon). Előkészítői segítségével betekinthetünk az egészségügyi törvénytervezetbe: betegjogok, bioetika és a pszichiátriai kezelések alapjogi vonatkozásai tárulnak fel előttünk. A jogszabály nagy adóssága az Országgyűlésnek, most is tervbe vették valahol a Gobelin-terem környékén, és a büfénél még úgy volt, lesz belőle valami.

Talán nem ártott volna néhány rövid, könnyen fogyasztható dolgozatot is megjelentetni: ezek és néhány tördelési finesz az egyébként stílszerűen elegáns folyóiratban kifejezetten olvastatnák az oldalakat. A periodika Beszélő nagyságú, és hasonló minőségű alapanyagból készült. Budapesti jogi kari oktató és kisgazda tanácsadó, vegye, vigye!

- somos -

Megjelenik negyedévenként, következő szám szeptemberben; főszerkesztő: Halmai Gábor; szerkesztők: Javorniczky István, Kovács Krisztina, Majtényi László, Tóth Gábor Attila; kiadja: Alkotmány- és Jogpolitikai Intézet (COLPI); lapterv: Pintér József; ára: 200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.