Folyóirat: Fundamentum

  • - somos -
  • 1997. augusztus 21.

Zene

Vajon joga van-e megvásárolni, noch dazu beszednie kedvesünknek napi fogamzásgátló tablettáját?

Vajon joga van-e megvásárolni, noch dazu beszednie kedvesünknek napi fogamzásgátló tablettáját?

Na ugye; legtöbben megrökönyödünk e képtelen kérdésfeltevésen. Jó volna pedig, ha minél több kortársban és nagyszülőben tudatosodna, hogy néhány évtizede ez volt a jogelmélet legfontosabb kérdése: az amerikai legfelsőbb bíróságnak komoly vizsgálódásra volt szüksége ahhoz, hogy kimondja a házasfelek magánélethez való jogát (right to privacy), levezesse ezen jogokat az Egyesült Államok alkotmányából, és igennel válaszoljon a fenti rejtvényre.

Egy alkotmánybírósági határozat megszületéséhez elengedhetetlen az alkotmányjog-tudomány legfrissebb eredményeinek áttekintése, feldolgozása. Ki és hogyan csempészi be a magyar alkotmánybíró diplomatatáskájába e munkákat?

A válasz egyértelmű: a hazai jogelmélet prominens képviselői és például a nemrég első számával jelentkezett emberi jogi folyóirat, a Fundamentum hasábjain keresztül.

A szerkesztők felvetése teljesen indokolt: ma Magyarországon nincs szezonja az emberi jogoknak. Ennek bizonyításához elég csak feltenni a közéleti szemüveget, amin keresztül azt láthatta például a törvényhozás útvesztőiben bolyongó parlamenti krónikás, hogy az emberi jogi bizottság 18 képviselőjéből 3-4 honatya/honanya volt annyira kíváncsi az ombudsmanok első kötelező beszámolójára, hogy az ülés kezdetétől jelen legyen. A folyóirat kitalálói félredobták kételyeiket. Mint írják, nagyra törő tervüket, hogy az erkölcsi jogok alapján hassanak reménybeli olvasójukra, arra alapítják: a szakmájuknak elkötelezett bírák, ügyvédek, ügyészek, rendőrök stb. közül mind többen tapasztalják a társadalom növekvő szabadságigényét. Higgyünk nekik, akkor is, ha a sarki újságos azért ajánlja nekünk a HVG-t, mert egész nap csak Magyar Fórumot adott el (ha valaki kétkedik e kis történet igaz magjában, vásároljon napisajtót a hagyományosan liberális XI. kerületben).

A Fundamentum a műfajok széles skálájára épült (képzavar) júniusi első számában az alkotmány morális értelmezéséről szól Ronald Dworkin tanulmánya, Sólyom László interjúban önméltatja testületét, az Alkotmánybíróságot, emellett viszont elismeri, hogy egy-két döntést elkapkodtak a bírák. Kommentárokkal kapunk képet az ombudsmani beszámolókról (biztos, hogy alaposabb ismeretekre teszünk így szert, mint Gellért Kis Gábor bizottsági elnök azon a borongós áprilisi napon). Előkészítői segítségével betekinthetünk az egészségügyi törvénytervezetbe: betegjogok, bioetika és a pszichiátriai kezelések alapjogi vonatkozásai tárulnak fel előttünk. A jogszabály nagy adóssága az Országgyűlésnek, most is tervbe vették valahol a Gobelin-terem környékén, és a büfénél még úgy volt, lesz belőle valami.

Talán nem ártott volna néhány rövid, könnyen fogyasztható dolgozatot is megjelentetni: ezek és néhány tördelési finesz az egyébként stílszerűen elegáns folyóiratban kifejezetten olvastatnák az oldalakat. A periodika Beszélő nagyságú, és hasonló minőségű alapanyagból készült. Budapesti jogi kari oktató és kisgazda tanácsadó, vegye, vigye!

- somos -

Megjelenik negyedévenként, következő szám szeptemberben; főszerkesztő: Halmai Gábor; szerkesztők: Javorniczky István, Kovács Krisztina, Majtényi László, Tóth Gábor Attila; kiadja: Alkotmány- és Jogpolitikai Intézet (COLPI); lapterv: Pintér József; ára: 200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.